Overige waterschappen Naast de waterschappen die binnen de grenzen van het huidige Alkmaar lagen, was Alkmaar zelf binnen grotere waterschappen gelegen. Dit wa ren waterschappen die grote delen van Hollands Noorderkwartier be streken. Als oudste moet genoemd worden het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten. De geschiedenis hiervan gaat terug tot 1446. De opvolger van dit hoogheemraadschap was het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, dat in 1919 werd opgericht en zijn ze tel had aan de Kennemerstraatweg. In 1993 ging dit hoogheemraadschap samen met het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland. Het toen ontstane nieuwe Hoogheem raadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier heeft thans als zetels Alkmaar en Edam. Het in 1995 aantredende nieuwe be stuur zal uit beide plaatsen moeten kiezen. Het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland werd opgericht in 1565. De voorbereidende werk zaamheden waren in 1544 te Alkmaar van start gegaan. Vanaf 1565 tot 1881 was de zetel te Alkmaar. In dat jaar werd de zetel verplaatst naar Edam waar het hoogheemraadschap een werf van aan de Schepenma- kersdijk had, die bekend stond onder de naam "Alkmaarsche Werf". Tenslotte waren er waterschappen die ooit hun bestuurszetel te Alkmaar hadden, maar geen taak uitoefenden op het huidige grondgebied van de gemeente. In de eerste plaats moet genoemd worden de Zijpe en Hazepolder, die in 1597 definitief werd drooggemaakt. De Wieringerwaard werd in 1610 Het wapen van de Hondsbossche en Duinen tot Petten geflankeerd door de wapens van twee hoogheemraden. - -V w - - -yL'jk' Vanaf die tijd totdat in de zestiende eeuw een Gemeenlandshuis te Pet ten werd betrokken, ver gaderde het bestuur te Alkmaar. Vlakbij de Bier kade tussen het Luttik Oudorp en het Verdron- kenoord bevond zich tot ca. 1581 de werf van de Hondsbossche. Nog lan ge tijd bleef dit perceel bekend onder de naam '"t Oude Hondsbosch". 31

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 29