dermeer en de Stadsgracht in 1564.13 Hierdoor kwam het gebied in di recte verbinding met de "Schermerboezem. Voor het waterschap was er toen geen taak meer. De waterbeheersing werd overgenomen door de hieronder te noemen plaatselijke waterschappen. In de eerste plaats moeten daarvan genoemd worden de Polders van de Egmonder- en Bergermeren, die in de jaren zestig van de zestiende eeuw door droog making ontstonden.. Daar tussenin lag de Monniken- Raven- en Ro- bonsbospolder, oorspronkelijk een eiland tussen beide meren. Ten oosten van de Bergermeer lag het oude land van de Sluispolder en ten noorden van de Stad Alkmaar treffen we de Huiswaarderpolder, de Ooster- en de Westerwezenpolder, de Eendrachtspolder, de Kijfpolder en de Vredepol- der aan. Uiteindelijk is de water- beheersingstaak van al deze pol ders in handen gekomen van het waterschap Het Lange Rond, het zij bij de oprichting in 1977, hetzij bij de overdracht van de waterbe- heersingstaak door de gemeente Alkmaar in 1994. Overdie en Achtermeer Het gebied ten zuiden van -ruw weg- de Langestraat en het Zeglis, ten westen van de Die, ten oosten van de Schernreer (later de Scher merringvaart, thans het Noordhol- landsch Kanaal) en ten noorden van de Heilooërdijk staat vanouds bekend als Overdie. Die is een sa mentrekking van de Ie, ofwel de IJ. Met het Amsterdamse IJ, de Kromme IE bij Krommenie, de Slicker Die, de Limmer- en de Heilooër Die vormde de Die bij De molen van de Westerwezenpolder aan de Wognumse buurt. A Tt Alkmaar eertijds een geheel. IJ, ie, ee, aa, behoren tot de oudste waternamen in de Nederlandse taal. Van dit gebied lag het gedeelte tussen de Langestraat en de Oudegracht het eerst binnen de stadsmuren. Vlak voor Alkmaars beleg in 1573 is het gedeelte tussen de Oudegracht en de Nieuwlandersingel binnen de veste ge bracht. Het grondgebied van de stad dat niet binnen de muren gelegen was, noemde men wel de stadvrijheid.

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 21