de overlast alleen ntaar zijn toegenomen, aangezien men daar nu ook het water, dat anders westwaarts zou zijn afgevloeid, te verwerken kreeg.' De Koedijk Aan de oostzijde van de Rekere lag West-Friesland. Hier hadden rond 1196 de dorpen Vronen, Oudorp, Oudkarspel, Broek op Langedijk, Noord-Scharwoude en Zuid-Scharwoude last van het Rekerwater. Deze dorpen waren verenigd in een "ambacht". Ambachten waren in West- Friesland samenwerkingsverbanden tussen een aantal naburige dorpen. De voornaamste taak van de ambachten was de behartiging van de ge meenschappelijke belangen in zaken van waterstaat. De Westfriese am bachten kunnen dan ook als waterschappen beschouwd worden. Elders in Nederland is een ambacht hetzelfde als een dorpsbestuur. Uiteindelijk waren er de volgende vier ambachten in West-Friesland: Geestmerambacht, de Schager- en Niedorperkoggen, de Vier Noorder koggen en Drechterland. Het aan de oostzijde van de Rekere gelegen ambacht Geestmeram bacht is ontstaan uit een kleiner ambacht dat Vronlegeisteram- bacht heette. Het heette naar de oudste kern van waaruit de ont ginningen plaatsvonden, Vronen. Vronen lag op de oostelijke van de drie strandwallen in Noord- Kennemerland. De westelijke jongste strandwal ligt thans on der de duinen. De middelste ou dere loopt van Limmen tot aan de Grote Kerk van Alkmaar en de oostelijke oudste loopt -met onderbrekingen- van Akersloot tot het huidige Sint-Pancras. Vronen was de hoofdplaats van het Vronlegeisterambacht, het werd -zoals bekend- verwoest door graaf Jan 11 van Holland in 1304. De naam "Vronle" ver dween uit de naam van het am bacht, dat nadien als Geestmer ambacht bekend werd. Geestmer De strandwallen in Holland 20

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 18