voortvarend hebben aangepakt. Inmiddels is het aantal noordhollandse waterschappen alweer teruggebracht naar de huidige tien. Boven het Noordzeekanaal is de situatie nu volstrekt helder en kan in vulling worden gegeven aan integraal waterbeheer, met de daarbij beho rende brede kijk, door middel van geïntegreerde beheersplannen, water akkoorden en convenanten. De waterschappen in Alkmaar De waterschappen Groot-Geestmerambacht en Het Lange Rond zijn twee van de vijf kwantiteitsbeherende waterschappen boven het Noord zeekanaal die samen met het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier, de boezem- en kwaliteitsbeheer der, invulling geven aan het totale waterbeheer in Alkmaar. In de stad Alkmaar komen dus de beheersgebieden van deze waterschappen bij el kaar. Hierover zijn afspraken gemaakt: beneden het Noordhollands ka naal ligt het beheersgebied van het waterschap Het Lange Rond, boven het Noordhollands kanaal ligt het beheersgebied van het waterschap Groot-Geestmerambacht en met het boezem en kwaliteitsbeheer over de hele stad is het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier belast. Afgesproken is dat per 1 januari 1995 de stad Alkmaar in waterschaps- verband wordt gebracht. Zo is dat vastgesteld in de gemeenteraad van Alkmaar, de algemene bestuursvergadering van het waterschap Het Lan ge Rond, de algemene bestuursvergadering van het waterschap Groot Geestmerambacht en inmiddels bekrachtigd door het Provinciale Be stuur van Noord-Holland. Veranderingen bij de waterschappen De schaalvergrotingen en andere eisen vanuit de samenleving zijn ge volgd door een volstrekt andere taakopvatting van de waterschappen. Het rekening houden met belangen op het terrein van natuur en milieu en het beheer van water in stedelijk gebied vormen nu een normaal on derdeel van de taak van de waterschappen. Dit in tegenstelling tot het grijze verleden, toen bij grotere uitbreidingsplannen voor woningbouw en industrieterreinen hele gedeelten van Alkmaar werden ontpolderd. Dit betekende dat de waterhuishouding door de gemeente werd ver zorgd, bijvoorbeeld Kooimeer, Oudorp en Overdie. Bij de ontpolde- ringskwestie ging het in wezen om de vraag of waterschapstaken door een waterschap, dan wel door een ander overheidslichaam dienen te worden behartigd. Dit is in Alkmaar altijd een enigszins zigzag beleid ge weest, want in de zestiger en zeventigerjaren bleef de verantwoordelijk- 12

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 10