Een nederig ambacht Het Alkmaarse mandenmakersgilde Van een groot aantal Nederlandse steden - welgeteld 26 - is bekend dat er ooit, zij het soms maar korte tijd, een mandenmakersgilde heeft be staan. Zo ook in Alkmaar. Het beroep van mandenmaker is altijd een nederig beroep geweest, er werd vaak op neergekeken. Het product echter dat door de beoefenaars van dit ambacht werd geleverd is van groot belang geweest in het eco nomisch verkeer; mandenmakers, kuipers en zakkennaaiers (-sters?) wa ren de voorlopers van de verpakkingsindustrie. Kratten en golfkartonnen dozen namen tenslotte grotendeels de functie van mandwerk over. De gilden Héél in het kort zijn de principes van het (ambachts) gildewezen als volgt te omschrijven: - bescherming van de nijverheid binnen de stad tegen concurrentie van buitenaf; alleen op de vrije jaarmarkten mocht elders gemaakt werk verkocht worden; - nivellering, in die zin dat geen werkplaats zich mocht uitbreiden ten koste van andere: niemand mocht meer dan (gewoonlijk) twee leerlin gen in zijn werkplaats opleiden, en ook knechts konden niet onbe perkt in dienst genomen worden. Ook mocht niemand meer ver koopplaatsen hebben dan een ander. Dat kwam meestal neer op: voor zijn huis, en op de wekelijkse markt. - kwaliteitscontrole: wie meester in een gilde wilde worden moest een proeven van bekwaamheid afleggen, de "proef". - onderlinge steun bij ziekte en overlijden van een gildelid, zijn vrouw of zijn jonge kinderen. Hiervoor kon een beroep gedaan worden op de kas, de "gildebus", die beheerd werd door de "busmeester", we zouden hem nu penningmeester noemen. De inkomsten van een gilde bestonden uit intreegeld, contributies, heffingen en boetes. De bronnen Over het bestaan van een gilde, in dit geval dat van de mandenmakers, is meestal, en soms uitsluitend, iets bekend doordat een ordonnantie of keur (zoiets als de statuten van een vereniging) bewaard is gebleven. De ze, vastgesteld door het stadsbestuur, is gewoonlijk opgenomen in stads- keurboeken en er bestaan soms afschriften van. Over het algemeen zijn de ordonnanties in verschillende Hollandse steden tamelijk gelijklui dend, ze werden waarschijnlijk wel overgenomen. Een enkele maal

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 3