zou worden) aan de Oudegracht 245- 247 op te meten en in tekening te brengen. Reder en Royaards hadden een en ander gemeen, o.a. hun liefde voor de oude bouwkunst. Royaards heeft tal van belangrijke restauraties in het land op zijn naam staan, maar ook Reder was al voor zijn komst naar Alkmaar werkzaam geweest in de wereld van de restauratie en monu mentenzorg. Royaards en Reder deelden eveneens hun belangstelling voor fraai verzorgd tekenwerk. Reder had er niet alleen interesse voor, hij kon zelf ook schitterend tekenen en heeft de stad een reeks indruk wekkende opmetingstekeningen nagelaten. Een van die tekeningen, voorstellende Oudegracht 247, werd gereproduceerd op de kaft van het themanummer van Oud-Alkmaar, getiteld 'Een huis vol papier-van woonhuis tot stadsarchief' (vijftiende jrg, 1991, nr 4). Dat opmeten en tekenen geschiedde overigens niet zomaar, maar diende als voorberei ding voor geplande restauraties. Een ander voorbeeld van Reders tekenwerk treft u bij dit artikel aan. Het stelt het kleine huisje Laat 203 voor. Begin 1957 maakte Reder er diverse tekeningen van, waarbij zowel de bestaande situatie werd weer gegeven, als een ontwerp voor een beoogde restauratie. Helaas is het niet gelukt om het pandje te behouden: in 1958 moest het wijken voor de toenmalige nieuwbouw van C en A. Uiteraard is er niet alleen opgemeten en getekend. Reder heeft ook heel wat bezoeken aan het gemeentearchief gebracht om meer te weten te komen over de verschillende oude panden in de binnenstad. Bovendien verrichtte hij dat, wat we met een modern woord 'bouwhistorisch on derzoek' noemen, d.w.z. hij zocht in de gebouwen zelf naar sporen die ons inzicht geven over de ontstaansgeschiedenis. Een van de andere belangrijke aandachtsvelden van Reder was dat van de archeologie. Zo was hij betrokken bij diverse opgravingen op ver schillende plekken in de binnenstad. Daarnaast werd er regelmatig tijd uitgetrokken voor administratie, voor vergaderingen en overleg, zowel met ambtenaren van de gemeente Alk maar, als met andere overheidsinstanties die met de monumentenzorg en archeologie te maken hebben. Daaronder de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Op diverse plaatsen in de binnenstad vallen panden te bewonderen, voor wier restauratie Reder zich langdurig en met grote zorg en liefde inge zet heeft. Bij voorbeeld het monumentale pand Bierkade 10 (thans ka chelmuseum), de Kapelkerk aan de Laat en het oude pand van de stads- timmerwerf aan de Keetgracht 1de huidige standplaats van het bureau monumentenzorg. Maar ook Zevenhuizen 11, St.Annastraat 13, Huig- 21

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 21