Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar Het journaal Monumentenzorg van Reder Hoewel het bureau monumentenzorg en archeologie van de gemeente Alkmaar in zijn huidige vorm pas enkele jaren bestaat, werd er in deze stad al langer aandacht besteed aan beide werkterreinen. Een van dege nen, die zich daarvoor een groot aantal jaren heeft ingezet, is W.J. Reder (geb. te 's-Gravenhage in 1906) geweest. Oudere lezers zullen hem zich wellicht herinneren. Ook voor dit blad heeft hij destijds geschreven. In verschillende opzichten kan hij beschouwd worden als de grondlegger van dat wat nu het bureau monumentenzorg en archeologie is. Gedurende de hele periode dat Reder voor de stad heeft gewerkt, heeft hij in een folioschrift met kartonnen kaft een dagboek bijgehouden, waarin te lezen staat wat hij aan werkzaamheden verrichtte. Enige tijd geleden overhandigde hij dat dagboek, getiteld 'Journaal Monumenten zorg' aan Arie den Duik van de Dienst Stadsontwikkeling en Beheer. Deze gaf het onlangs aan het bureau monumentenzorg en archeologie, dat met deze aanwinst zeer ingenomen is. Het journaal, dat loopt van 1 juli 1955 tot en met 31 juli 1971, geeft een aardig beeld van wat er zoal in het desbetreffende tijdvak op het gebied van de monumentenzorg en archeologie is geschied. Overigens verrich te Reder zijn werkzaamheden voor Alkmaar aanvankelijk nog niet als ambtenaar, in dienst van de gemeente zelf, maar hij werkte in opdracht van een speciale commissie: de commissie tot instandhouding en restau ratie van monumenten in de gemeente Alkmaar. Er was ook nog geen sprake van een full time dienstverband, maar er werd halve dagen ge werkt. In het journaal staat genoteerd:'werktijden op alle werkdagen van 13.30 tot 17.30 en zaterdags om de week van 8.30 tot 17.30'. Eerst van af 1 januari 1960 trad hij bij de gemeente zelf in dienst. Daar zou hij blijven tot zijn pensioen, dat inging op 1 augustus 1971 Het is na al die jaren boeiend om te lezen hoe Reder zijn bureau monu mentenzorg en archeologie begon op te zetten. In overleg met de be kende restauratiearchitect C.W. Royaards uit Schoorl, zijn belangrijkste gesprekspartner aangaande allerlei zaken betreffende de monumenten zorg in deze begintijd, werd niet alleen besloten 5 opbergmappen, 2 briefordners, 100 enveloppen, 500 vel schrijfpapier en een bonboekje te bestellen, maar ook om ernaar te streven dat historische bouwmateria len, die bij sloop in de stad vrij kwamen, door de gemeente werden aan geworven met het oog op hergebruik bij restauraties.Voorts besloot men het waaggebouw en huize Oort (waar het gemeentearchief gehuisvest 20

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 20