steek niet meer toegepast. Het meesterteken van 32 jaren eerder ver toont derhalve wat meer afslijtsel dan de later bijgeslagen Burcht en Jaar- letter, hetgeen op de foto ook duidelijk waarneembaar is. Tussen 1859 en 1892 wer den zowel op het deksel als op het bakje door het Kan toor van de Waarborg een Dolfijntje met opgeheven staart in uitgesneden con tour bijgeslagen. Deze bij stempeling was voor de handel en betekende, dat dit snuifdoosje eerder voor zien was van echte oude Gildetekens en derhalve niet opnieuw gekeurd hoefde te worden. Voorbe doelde Dolfijntjes verzekeren dus een extra garantie op dit snuifdoosje qua gehalte, oudheid en bovenal de antieke gildetekens van Alkmaar. Het hierboven beschreven snuifdoosje uit 1680 kan met zekerheid gere kend worden tot één van de oudste exemplaren dat nog bekend is; het bevindt zich in een particuliere collectie en is afkomstig uit een bekend Londens Veilinghuis om in 1992 wederom in de omgeving van Alkmaar thuis te komen. Van de Alkmaarse zilversmid Cornelis Croonen is ook prachtig kerkelijk zilver voorzien van zijn meesterteken nog in het bezit van de voormali ge R.K.kerk van de H. Dominicus alhier: Een godslamp uit 1680/1681, een ampullenblad uit 1680 en twee armkandelaars uit 1682 en 1688. En in de R.K.kerk van de H. Laurentius te Oudorp bevindt zich een prach tig wierookscheepje uit 1679. Gelukkig bevindt zich nog veel kerkelijk zilver uit de 17e en 18e eeuw in de schatkamers van kerken en is aldaar te bewonderen. Het zilver viel nooit in handen van de commercie en bleef gevolglijk behouden voor de hollandse cultuur. Ik verwijs hiervoor naar de kleinste kerken in ons Noorderkwartier, want juist daar bleven deze schatten goed geconser veerd. Niet alleen de grote voorwerpen als Altaar-en Avondinaalstukken, doch let vooral op de kleinere voorwerpen als hostiebladen, de ampullen (Aqua enVinum) met onderblad, de hostiedoos, de koorkapafsluiting en het beaardingsdoosje met bijbehorend lepeltje. Na de Reformatie werd uit dit doosje, in de vorm vam een doodskistje enkele lepeltjes gewijde aarde in het R.K.graf gestrooid. Voorts de Pomellum, de zilveren bal aan Onderkant van het doosje met meesterteken, burcht van Alkmaar en jaarletter. 17

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 17