hermetisch sluitende deksel en het bakje zijn allebei voorzien van een parelrandje. De plaquette in het deksel is gedreven/gegoten en uiterst fijn bijgeciseleerd tot in de kleinste details. Hoogst bekwaam vakwerk van Cornelis Croonen, die daarvoor toch heel wat in zijn mars moet hebben gehad. De voorstelling doet, conform de 17e eeuw, wat religieus aan: "Zeven spelende putti in het Hof van Eden, waarvan een putto spelend met geitje". De stijl van dit doosje is Louis Quatorze. Croonens meesterteken "Een Vlammend Hart" staat op het doosje, dus alleen Kleine Keur, doch in casu wel gemaakt door een Vrijmeester ende Visitateur. Op openlijk verzoek van De ken en Raads van het Silver- smids Gild werd in 1705 een bekendmaking afgekondigd door Burgemeesteren, Schout en Schepenen om de kleine zilveren voorwerpen voor de commercie beter te controle ren. Dit impliceerde, dat klei ne voorwerpen eveneens ge keurd dienden te zijn met Stadskeur en Jaarletter en niet langer meer met alleen het Meesterteken, zoals tot nu toe gebruik was. Hoe dwingend het gebod van keurplicht door de Gildemeesters ook was, toch werd alleen het meester teken, dus kleine keur, "oog luikend" geaccepteerd voor de handel. Dit was niet alleen in Alkmaar zo, maar in heel West-Friesland, want de Gildemeester moest voor het keu ren wel betaald worden, welke recognitie (heffing) onwelkom was bij de burgers. Daarom bleef veel Alkniaars kleinzilver alleen voorzien van het meesterteken. In 1774 werd door de Burgemeesteren officieel opnieuw een Ordonnantie en Reglement dienaangaande voor het Silversmids Gild van Alkmaar geproclameerd, waaraan beter gevolg werd gegeven. Wat betreft dit snuifdoosje uit 1680 duurde het maar tot 1711, dat het werd bijgekeurd met de Burcht van Alkmaar en de Jaarletter B in rond contour conform de beschreven proclamatie van 1705; zulks eerst nadat door de keurmeester een groefje was gestoken om middels dit beetje zil ver het gehalte te bepalen. Na 1814 werd deze zogenaamde trembleer- Het zilveren snuifdoosje van Cornelis Croonen. 16

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 16