belangrijker was- zodat de krachtige geur van de tabak geconserveerd bleef. Hieraan kon door de productie van onder meer de zilveren snuif doos worden voldaan, dit met zekerheid ook door de Alkmaarse zilver smeden. Vanaf 1680 tot 1700 waren deze dozen rond/ovaal van model, maar nog niet voorzien van een opgelegd scharnier, want de hermeti sche afsluiting was het belangrijkst.Ten einde het vacuum te voorkomen werden in de dekselplaquette minstens twee piepkleine gaatjes op nau welijks waarneembare plekjes ingepriemd. Na 1700 werd het model iets groter en qua vorm rectangulair met de hoeken iets afgeplat, doch nog net niet octogonaal. Maar nu wel voorzien van een opgelegd scharnier, waardoor men de doos beter in de linkerhand kon vasthouden om ver volgens met de rechterduim en vingers een prise de tabac te nemen. Een voorbeeld van zo'n snuifdoos is de doos die door Cornelis Croonen Janszoon, goud-en zilversmid te Alkmaar, gemaakt werd. Deze huwde op 14 december 1646 met Beatrix Daniels op huwelijkse voorwaarden. Hij werd begraven in 1689. Croonen kwam in 1663 in het Silver Smids Gild en werd in 1683 tot Deken van dit gilde gekozen. Zijn meesterteken is een "Vlammend Hart" in uitgesneden contour, in detail "Hart met drie vlammen". Ook werd hij met nog zeven andere zilversmeden door de Alkmaarse Burgemeesteren aangesteld tot Vinder, Vrijmeester endeVisi- tateur. De stadsregering wilde zich nl. niet langer afzijdig houden en conform de Ordonnantie van de Edele Groot Mogenden het zilver doen keuren ten einde het zilvergehalte te waarborgen, zulks eerst na toetsing door een van de voorbedoelde acht aangewezen leden van het Silversmidsgil- de, die betrouwbaar en ervaren werden geacht. Want de stad wilde in ri valiteit tot de andere Hollandse steden haar reputatie behouden; daartoe moesten alle zilveren voorwerpen alhier geproduceerd (behalve de klei ne) worden voorzien van Stadskeur, Jaarteller en Meesterteken. De klei ne voorwerpen werden alleen voorzien van het meesterteken (kleine keur), weliswaar betrouwbaar, vooral als het voorwerp bovendien was vervaardigd door een van de acht eerder bedoelde Vrijmeesters endeVi- sitateurs. Zo was het niet alleen te Alkmaar, maar ook in geheel West-Friesland (gehele 17e eeuw), Friesland (17e en 18e eeuw), Amsterdam (tot 1718) en nog meerdere Gildekamers in Holland. De snuifdoos door Cornelis Croonen gemaakt. Het zal ongeveer in 1680 geweest zijn, dat Cornelis Croonen het afge beelde zilveren snuifdoosje heeft vervaardigd, dat kennelijk van hoog zil vergehalte is. De vorm is rond/ovaal en het formaat is 6cm x 7cm. Het 15

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 15