molengen op staet, bij zijn vader saliger gedachten met Dierick van Tey- lingen te saemen becosticht ende toegemaect, zijn partij ende deel voir de somme van 270 ponden". In 1546 bereikte Willem Jansz. ook een akkoord met Lamoraal graaf van Egmond, als heer van Oudkarspel, over het bedijken van de aldaar gele gen Kerkmeer. Willem Jansz. mocht Diederick van Teylingen, rent meester van Egmond, of anderen als deelgenoot daarin betrekken. Alles op voorwaarde dat Lamoraal de helft van het drooggemaakte land zou verkrijgen plus het recht van tiendheffing over het geheel.7 De voltooiing van dit object zal Willem Jansz. niet hebben meegemaakt. Zijn nalatenschap vermeldt geen land in de Kerkmeer, doch alleen het bedrag dat hij voor het bedijken heeft bijgedragen, zijnde ruim 103 ponden. De daaruit voortvloeiende rechten werden ook aan Jacob Wil- lemsz toegedeeld. Diens kinderen bezaten in 1564 samen met Dirk van Teylingen land in de Kerkmeer. Zijn huis in de Langestraat Willem Jansz. woonde en overleed in zijn huis aan de Langestraat tegen over het Stadhuis, op de hoek van de Hoogstraat. Het huis had hij ge kocht van Brechte Taemsdochter. Dit blijkt uit de transportakte voor schepenen te Alkmaar op 3 juni 1531.(B78) Na het overlijden van zijn vrouw, Clemens Jacob Pieterszoonsdochter, werd het huis in 1538 voor de helft toegescheiden aan hun kinderen. De andere helft werd bij de boedelscheiding in 1548 toebedeeld aan Adriaen Willemsz. Hij verkocht het geheel aan zijn oom, Floris van Teylingen, voor 980 gulden op 6 mei. Hierbij is geen jaartal genoemd. Vermoedelijk was het in 1555.(B50) De huwelijken van Willem Jansz. Hij trouwde (I) in of voor 1518 te Schiedam met N.N.8 De in de boedelscheiding van 1548 genoemde kinderen, Jacop Willemsz en Alyt Willemsdochter getrouwd met Jacop Arysz van Eynchuysen, zullen kinderen uit dat eerste huwelijk zijn geweest.(B47) Hij trouwde (II) met Clemens Jacob Pieterzoonsdochter (van Zei). Zij overleed op 24 juli 1537 en werd in de Grote Kerk van Alkmaar begra ven.' Blijkens het weesboek van Alkmaar zijn uit dit huwelijk eveneens twee kinderen geboren. Het waren Adriaen Willemsz. en Marytgen Wil- lemsdr. Zoals al beschreven vermeldt het weesboek nauwkeurig wat aan hen werd nagelaten. Precies dezelfde goederen worden in 1547 door Adriaen bij huwelijk aangebracht. (B46) 9

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 9