Jan Wils neemt een belangrijke plaats in in het overzicht van de Neder landse architectuurgeschiedenis van de eerste helft van de 20ste eeuw. Dit pand, dat een tamelijk vroeg werk van hem is, vormt een belangrijk onderdeel van zijn oeuvre. De van oorsprong Alkmaarse architect Wils volgde de driejarige avondnijverheidscursus en werkte enige jaren op het architectenbureau van H.BBerlage (1856-1934). Hier leerde hij het werk kennen van de invloedrijke Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright (1869-1959). Verder maakte Wils, aangetrokken door de kun stenaar Theo van Doesburg (1883-1931), gedurende de beginjaren deel uit van De Stijlgroep. Het gaat te ver om in dit bestek uitgebreid op de ideeën van De Stijl in te gaan, maar men streefde in deze groep er naar het subjectieve in een bouwwerk te vermijden. Het verlangen naar mo numentaliteit werd afgewezen; de architect moest zich uitsluitend rich ten op de eisen van doelmatigheid en de functionele indeling van de woning. De gevel werd beschouwd als afsluitende wand die slechts een ruimtevormende functie had; decoratie werd overbodig geacht. Het bovenstaande in ogenschouw nemend moet dit pand nog als tame lijk traditioneel worden beschouwd. Zowel de hoge bakstenen muren als de plattegronden sluiten min of meer aan bij wat in die tijd gebruike lijk was. Wel laten enkele details zien dat hij beïnvloed is door het werk van Wright. De verspringing in de gevel kan begrepen worden als een poging om de functionele indeling van de woning in de gevel zichtbaar te maken. Ook het idee om vaste plantenbakken aan te brengen (bij de ingang en onder de ramen) is afkomstig van Wright. Verder verwijst de toepassing van horizontale betonnen banden naar het latere werk van Wils: een ordening van bouwmassa's met verspringende horizontale en verticale elementen. De pilasters zijn versierd met reliëfs van Willem C. Brouwer (1877- 1933). Hij was een bekend pottenbakker die in 1901 in Leiderdorp een werkplaats had geopend, waar hij niet alleen allerlei vazen en servies goed maakte, maar ook tal van decoraties voor gebouwen (de z.g. bouwkeramiek). Deze kunstenaar ontwierp ook twee schouwen in het interieur. Een ander interessant aspect van deze villa is dat Wils voor het bepalen van de kleuren in het interieur de hulp inriep van de reeds genoemde Theo van Doesburg. Of het door Van Doesburg ontworpen, bonte kleurenschema ooit is gerealiseerd, is twijfelachtig. Ter illustratie volgt hier een fragment uit de brief die Van Doesburg op 9 september 1917 schreef aan zijn vriend Antony Kok; "Hal: geel met paarse bespanning. Afgezet met zwart, lambriseering helder groen. Eetzaal: lambriseering zwart, paneelen grijs, losge- 4

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 4