Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar Opgravingsbevoegdheid verleend! De gemeente Alkmaar krijgt opgravingsbevoegdheid! Dat is een vergunning, verstrekt door het Ministerie van WVC, om zelfstandig opgravingen te doen. Tot dusverre stond Alkmaar onder di recte supervisie van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek en moest voor elke opgraving eerst toestemming worden ge vraagd in Amersfoort. De gemeentelijke archeologie van Alkmaar heeft echter zodanig vorm en inhoud gekregen, dat we aan de vereisten voor de opgravingsbevoegdheid voldoen. Dit betekent onder meer dat voor taan de vondsten het eigendom zijn van de gemeente en niet, zoals for meel gezien tot op heden, van de Staat. Het gemeentelijk beleid, op de rails gezet voorafgaand aan mijn aanstel ling in juni 1991, is een jaar later verder ontwikkeld in de nota "De stadsarcheologie op het goede spoor". In 1993 volgden de aanstelling van Rob Roedema als assistent-archeoloog (per 1 januari) en de aanvul ling van mijn dienstverband tot full-time. Dankzij de verhoging van het archeologie-budget eind 1992 kunnen de belangrijkste taken vervuld worden. Hierbij speelt overigens mee, dat bij de grootste opgravingen telkens financiën zijn verkregen volgens het principe "de vernieler be taalt". Peter Bitter Opgraving Achterdam 16 Op 27-28 december 1993 werd in overleg met de eigenaar en de aanne mers een sleuf gegraven in het pand Achterdam 16. Hierin werd de bo- dentopbouw onderzocht van het intrigerende stuk stadsuitbreiding Dijk-Voordam-Zijdam-Achterdam. Zoals de straatnamen al aangeven, moeten zich hier waterwerken hebben bevonden die verband houden met de uitmonding van de Rekere in het toenmalige Voormeer. Het middendeel van dit blok en de Dijk zijn dermate opgehoogd dat ze de hoogste delen van het oostelijk stadsdeel vormen. In 1970 en 1975 wer den door E.H.P. Cordfunke aan de Voordam en Dijk al resten gevonden van resp. beschoeiingen en een dijk, aangelegd in de 2de helft van de 13de eeuw en opgehoogd in de 14de. De beschoeiing van de Voordam is waarschijnlijk gemaakt bij het afschotten van het gebied tijdens de aanplemping met grond. Onze opgraving aan de Achterdam leverde een soortgelijk beeld op langs de andere kant van het huizenblok. Op ca 15 m ten westen van de straat werd een N-Z beschoeiing gevonden, be- 18

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 18