moddermolens, door paarden aangedreven, gebruikt. De poldergasten, veelal afkomstig uit de oostelijke provincies, het Mer- wedegebied, Vlaanderen en Duitsland, woonden in tijdelijke onderko mens, keten van hout, riet en plaggen opgebouwd. Zij werkten in ploegen van twaalf tot vijftien man onder leiding van een putbaas, die met de aannemer onderhandelde over het uit te voeren werk, put genaamd, en over het loon. Als het werk klaar was namen zij een volgend werk aan of ze vertrokken naar een andere streek van ons land waar grondwerk verricht moest worden. In de keet woonde ook een vrouw, de keetvrouw, die voor de hele ploeg kookte en ander huishoudelijk werk deed. Men werkte van 's morgens vijf tot 's avonds zeven met vier onderbre kingen om te rusten en te eten. Om dit zware werk te kunnen volhou den moet het voedsel voldoende en van goede kwaliteit zijn geweest. In de winter bleven vele mannen achter in de keten, echter zonder enige verdienste. Om die moeilijke tijden door te komen werd er wel gestroopt of bij de boeren het noodzakelijke, zoals brandhout en voedsel, gestolen. Van het dagloon, hoogstens fl ,10 a fl,20, moest de voeding worden be taald en ook de keetvrouw. De bevolking had een grote afkeer en een vaak terechte angst voor deze in hun ogen rauwe en goddeloze bendes, die graag vochten. In de druk ste periode waren wel 9000 tot 10.000 mannen langs het kanaal aan het werk. De poldergasten vormden een heel bijzondere groep met specifieke ei genschappen en omstandigheden, die hen een gevoel van zelfstandigheid, kracht en onbevreesdheid gaven, waardoor zij in staat waren voor zich zelf op te komen en zo nodig te staken. Zij bezaten een sterk gevoel voor rechtvaardigheid, solidariteit en onderlinge loyaliteit. Het Noordhollands Kanaal is aangelegd met grote zuinigheid. Een zui nigheid echter die wel ten koste is gegaan van die duizenden van heinde en verre gekomen arbeiders. G. DU De vlotbrug over het kanaal bij de Bierkade. (Top. Atlas R.A.A.) 17

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 17