extra kosten, die door de wijziging van het oude plan werden veroor zaakt. Alkmaar meende dat het voor de stad zeer gunstig zou zijn als het kanaal door en langs de stad werd gegraven in plaats van op enige afstand er langs. Ook deze wijziging werd in het plan opgenomen, maar Alkmaar moest hiervoor diep in de beurs tasten. Bij de aanleg van het Noordhollands kanaal is bijna over de volle lengte gebruik gemaakt van bestaande vaarwegen en ringvaarten, die op de vereiste breedte van 37 nieter en diepte van 5,60 nieter moesten worden gebracht. Wegens de verschillende waterstanden moest het kanaal in drie panden worden verdeeld. Het eerste pand liep van Buiksloot tot Purmerend, het tweede tot De Zijpe en het derde tot Nieuwe Diep. In plaats van beweegbare bruggen werden de zogenaamde vlotbruggen ge bruikt. Deze waren van hout en betrekkelijk snel en goedkoop te bou wen. Na het gereedkomen van het kanaal kon een schip, getrokken door een aantal paarden, in 15 a 18 uur vanaf Nieuwe Diep de hoofdstad berei ken. Over de Zuiderzee duurde zo'n reis, afhankelijk van de wind, en kele dagen maar soms ook weken. Er werd dus niet alleen tijd bespaard, ook de financiële besparingen waren aanzienlijk. Bovendien was de Am sterdamse haven weer goed bereikbaar voor de grote koopvaarders. Het oorspronkelijke "kleine" kanaal was begroot op vier miljoen gul den. In 1819 berekende Jan Blanken de kosten van het "grote" kanaal op ruim 6 miljoen gulden. In 1824 bleek meer dan tien miljoen te zijn uitgegeven, terwijl nog enige niet onbelangrijke werkzaamheden moes ten worden uitgevoerd. De totale kosten zullen daarom zeker twaalf a dertien miljoen hebben bedragen. Een overschrijding van Blanken's be groting met ruim 100 De financiële toestand van het Rijk was in het begin van de vorige eeuw bijzonder slecht. Daarom werd bij de kanaalwerken grote zuinig heid betracht. En dit was van grote invloed op de aanbestedingen. De aannemers zagen zich genoodzaakt een werk vaak tegen een veel te lage prijs aan te nemen. Om toch nog gunstig uit te komen werd al gauw bezuinigd op de keten of werden de lonen gedrukt. Ook werd soms ge knoeid met de opmeting van het verrichte werk. Geen wonder dat hier door veel onrust ontstond, vaak ook rellen en stakingen. Het werk is bijna geheel met de schop, de kruiwagen en de baggerbeugel uitgevoerd door duizenden grondwerkers, ook wel polderjongens of pol dergasten genoemd, die ver van huis en onder vaak zeer slechte leef- en werkomstandigheden die bijzonder zware lichamelijke arbeid van graven en baggeren hebben verricht. Alleen voor de laatste uitdieping werden 16

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 16