Het nageslacht van Willem Jansz. Hier zijn alleen de gegevens uit het familiearchief van Berkenrode ver werkt. Jacob Willemsz., kind uit het eerste huwelijk, woonde te Alkmaar. Uit de nalatenschap van zijn vader verkreeg hij o.a. de Noorderste steen plaats met huis en steen, gelegen buiten Alkmaar (nabij Huiswaard), met een getaxeerde waarde van 800 pond.(B47) Enkele jaren later kocht hij van zijn broer Adriaen de Zuiderste steenplaats met huis en steenoven, gelegen in de banne van Oudorp (waar nu de molen Het Rode Hert staat) voor 925 gulden. (B50) Vermoedelijk is Jacob Willemsz. al enige tijd voor 1562 overleden. Hij had o.a. een kind genaamd Willem Jacobsz. die op 22 mei 1562 zijn oom Adriaen Willemsz. te Haarlem bedankt voor het beheer over zijn goederen.(B52) Een tweede zoon van Jacob Willemsz. was Aerian Ja cobsz. Uit 1564 is een inventaris bewaard gebleven van de goederen, die toebedeeld zijn aan Aerian Jacobsz (van der Nieuburg), uit de nalaten schap van zijn vader Jacob Willemsz. (BSO) Daaruit blijkt o.a. dat Willem Jacobsz. en zijn broer Aerian Jacobsz. samen land bezitten in de Kerk- meer. Van de dochter van Willem Jansz., genaamd Alijt Willems, zijn geen an dere gegevens voor handen dan dat zij in 1548 reeds getrouwd was met een zekere Jacob Arysz van Eynchuysen.(B47) Over Adriaen Willemsz., de zoon uit het tweede huwelijk van Willem Jansz., is meer bewaard gebleven. Blijkens het Herenboek in het gemeentearchief te Haarlem was Adriaen Willemszoon van de Nieburg daar tussen 1551 en 1565 achtereenvol gens: regent van het Leproos Huys, regent van het Sint Elisabeths Gast huis, Kerkmeester, Vinder van de Sint Joris Doelen, schepen en burge meester. Als schepen zegelde hij met het wapen van Egmond met als randschrift "Adriaen Willems".(B51) Adriaen Willemsz. bezat diverse goederen rond Alkmaar die door zijn neef Bartholomeus van Teylingen als rentmeester werden beheerd. (B53 en 54) Er is een register bewaard gebleven betreffende de ontvangsten uit die bezittingen van 1556-1572.(B50) In 1547 maakte hij huwelijkse voorwaarden met Katryne Willem van Berckenroedendochter. Er wordt in dat stuk geen datum genoemd maar zijn vader Willem Jansz. is daarbij nog aanwezig en die overleed op 28 augustus van dat jaar. Verder werd Adriaen geassisteerd door Floris van Teylingen (oom van moederszijde, gehuwd met Katrijn Jacobsdr. van Zei), zijn tante Geertruydt Jacobsdr. van Zei en Dirk van Teylingen (een neef van vaderszijde).(B46) De akte vermeldt alle door hem en door de bruid aan te brengen goederen. Zij, 11

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 11