De vormgeving van de stoepen in Alkmaar in vroeger tijd Carla Rogge Vooraf. Kort voor ik in de zomer van 1991 kwam werken bij het bureau monu mentenzorg van de gemeente Alkmaar, was ik begonnen met een on derzoek naar de vormgeving van de oude Amsterdamse particuliere stoepen. Sindsdien zijn er een aantal artikelen over dit onderwerp ge schreven.' Een mededeling afgelopen jaar bij het Alkmaarse bureau monumenten zorg over een oude stoeppaal aan het Verdronkenoord 12, die forse be schadigingen had opgelopen bij een aanrijding, vormde de aanleiding om ook eens wat gegevens bij elkaar te zetten betreffende de vormge ving van de particuliere stoepen in Alkmaar in vroeger tijd. Bij het onderzoek in de verschillende plaatsen viel steeds weer op hoe kwets baar stoepen zijn. Met name het auto verkeer zorgt in onze tijd voor veel beschadigingen. Bovendien komt het regelmatig voor, dat eigenaren nogal zorgeloos met hun bezit omspringen en noodzakelijk onderhoud achterwe ge blijft. En dat valt in meer dan een opzicht te betreuren. Onze oude stoe pen met al wat daar een vaste plaats op kreeg zoals stoephekken en bankjes, vormen een uniek stukje cultureel erf goed, dat men elders in Europa niet op deze wijze tegenkomt en dat het be houden meer dan waard is. Beschadigde stoeppaal van het pand Verdronkenoord 12. (foto Joop Elsinga) Inleiding. In vroeger eeuwen was het gebruike lijk in de Noordnederlandse steden, dat voor het huis niet direct de open bare weg begon, maar dat er eerst nog een particulier stukje grond voor was: de stoep. Bij die particuliere stoepen zorgde elke 6

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 9