Ongeveer 1912 werd de Zandersloot, die door de Nieuwpoortslaan stroomde, gedempt met zand uit het Heilooërbos. Die demping ging verder langs de Straatweg tot huize "Hijken" en naar de Blekersloot. De brug bij de Vierstaten verdween. De stoomtram Alkmaar-Haarlem reed over de Straatweg. De wachtende passagiers konden bij het café van Arie Nol op de tram wachten. Als de tram aankwam vanaf de Nieuwlandersingel richting Haarlem stapte Arie Nol met een rood vlaggetje naar buiten. De machinist van de locomo tief zag dat dan en stopte. De passagiers konden instappen. Achter het café stond het woonhuis van de familie Eiland. Hij was con ducteur van de paardetram. Zijn woonhuis stond naast de remise en de paardestal. De koetsier van de paardetram was de heer Schermer, die aan de Nieuwpoortslaan no. 21 woonde. De paardetram reed ook langs de Straatweg naar Alkmaar. Links van de trambaan liep een slootje tot "Huize Voorhout" dat uit mondde in een grote vijver. Om in het cafeetje van van der Hagen te komen moest je over een bruggetje. Tegenwoordig is dat Koekenbier (nu de Kennemer Prins). Daarnaast was een mooi huis (het staat er nog) en boven in de daklijst stond met grote letters "Dekema State". Tegen over Koekenbier staat nu nog het huis "Hijken". Die naam staat er niet meer op. De naam State is van friese herkomst. Wellicht zijn in de vorige eeuw veel Friezen naar Alkmaar en Heiloo gekomen. Op de boerderij van P. Frans woonden bijvoorbeeld alleen friese zet-boeren. Verder ook de fam. Cnossen aan de Kooimeerlaan, de familie Heeringa op de hoek Kennemerstraatweg - Kooimeerlaan en de familie Brandsma in de Boe- kelermeer. Wat nu de Heilooërdijk heet, was vroeger het Heilooërdijkje met aan beide zijden een smal slootje. Links was weiland. Rechts was de eerste honderd meter de tuinderij voor groenten van de familie Tegel uit de Nieuwpoortslaan, dan kwam het Sluishuis bewoond door de familie Ka mer en de weduwe de Wild. Er moet vroeger een schutsluis zijn ge weest, maar die werd in het begin van 1900 vervangen door een duiker of schuif. Bij hoog water in de Kooimeer kon overtollig water door de duiker in de Blekersloot vloeien. Het Heilooërdijkje liep door tot het Noordhollands kanaal. De toen aanwezige hofsteden zijn allemaal ver dwenen, omdat er geen weiland meer was. Een andere visie op de naam de Vierstaten is in de periodiek Oud Alkmaar nummer 1-1992 ver schenen in een artikel "De Vier Staten" van de hand van de heerJ.N. Akkerman.

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 8