bos. Later ging dat met kiepkarren op smalle spoorrails. Deze werden getrokken door een trekpaard. Ongeveer zes kiepkarren per paarde- kracht. In de Nieuwpoortslaan staan nu nog acht woningen met puntdaken. Waar nu de Shellpomp staat, stond het cafeétje van Arie Nol. Het huis met het gebroken dak werd bewoond door de familie Tegel (tuinder en groentekweker). De houten bruggetjes gaven toegang tot de woningen. De lantaarn voor de brug was een gaslantaarn. Electriciteit kwam pas ongeveer 1914-1915. Voor ons huis stonden mooie kastanjebomen en in de Nieuwpoortslaan knotwilgen tot aan de bocht westwaarts. Vanaf het groentje, dat was het driehoekvormige grasveldje voor onze woning, had men een mooi uitzicht over de weilanden. We zagen dan de Alkmaarse Pakketboten en de zeilende tjalken door het Noordhol lands kanaal varen. Midden in de Overdiepolder stond een mooie watermolen die wij na een blikseminslag hebben zien afbranden. Hij is niet meer herbouwd. Nu staat er aan de Vondelstraat een gemaal met een Werkspoor diesel motor van 1910. Deze is de moeite waard om te bezichtigen. Er stonden in de omgeving enkele boerderijen of hofstaten. Waar nu de Maclaine Pontstraat is, stond een mooie boerderij. De toegang was vanaf de Straatweg met een brug en smeedijzeren hek en poort, waar boven in sierlijke ijzeren letters stond: "Nooit Gedacht". State no. 1. Buiten de Nieuwpoort stond een boerderij met rieten dak, zie illustratie. State 2. Verderop links van de Straatweg tegenover de Nieuwpoortssteeg bevond zich de boerderij van Gerard Noort. State 3. En nog iets verder op aan de linker kant was de boerderij "Nieuw poort". State 4. De naam Vier Staten was geboren. De landerijen werden grotendeels bebouwd langs de twee toegangswe gen naar Alkmaar. Ten eerste de Heerenweg van Castricum - Limmen - Heiloo - Alkmaar, dit waren nog zandpaden, en ten tweede de Holle- weg vanuit Heiloo. De Heerenweg kwam uit waar nu de Nieuwpoorts laan is en de Holleweg vond zijn verlengde langs de Zandersloot rich ting Alkmaar. De naam Nieuwpoortslaan bestond eerst niet. Die kwam zo. De Heilooërpoort voldeed niet meer voor de verdediging van Alk maar, want Alkmaar begon groter te worden door de uitbreiding naar het zuiden. Er moest een nieuwe poort komen. Die werd gebouwd on geveer op de plaats waar de lantaarnpaal op de foto staat. Toen aan beide zijden van de Heerenweg huizen werden gebouwd kreeg de laan ter hoogte van de Nieuwpoort de naam Nieuwpoortslaan. De Vierstaten was alleen het stukje tussen de Nieuwpoort en de boerderij op de foto. 4

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 7