De nu buiten de gevel stekende voegen vangen namelijk het water op. Dit water wordt door capillaire werking van krimpnaadjes tussen de voegen en de steen naar binnen gevoerd. Het water blijft dan op de kei harde voeg staan en kan slecht uit de gevel verdampen vanwege de hydrofobeerlaag. Het gevolg is dat de van nature zachte en door de schoonmaakbehandeling nog kwetsbaarder gemaakte steen tijdens een vorstperiode stuk vriest en de gevel zwaar beschadigd raakt. U kunt er van uitgaan dat bij oude gevels waar de stenen afkalven en de voeg blijft staan de voegspecie veel te hard is gemaakt met cement. Witte of grijze cement maakt in dit geval niet uit - een te harde voeg zal de stenen grondig vernielen. Ook gevels die niet zijn gehydrofobeerd worden door te harde voegen vernield. De mensen die hun gevels op deze manier hebben laten behandelen, zullen na het lezen van dit stukje wel slapeloze nachten hebben, maar degenen die nog de moed hebben om de gevels van hun huis te laten voegen kun nen dit echt wel laten doen. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Er zijn veel goede voegbedrijven, maar laat u van te voren goed infor meren en vraag vooral naar referenties en naar panden welke de voeger reeds enige jaren geleden heeft uitgevoerd. Uw huis in Alkmaar heeft ook onze belangstelling. Graag willen we dat de oude huizen in een zo goed mogelijke staat blijven. Heeft u na over leg met uw voeger nog vragen of twijfels, dan kunt altijd bij ons terecht voor advies: Afdeling Monumentenzorg tel. 072-142534 of 142501. J. Elsinga Opgravingen in de Grote Kerk De restauratie van de Grote Kerk is klaar. Op 14 december werd in het bijzijn van de Vrienden van de Grote Kerk dit project, in Nederland de grootste restauratie van het jaar, door wethouder Posthuma officieel af gesloten. Het werk is daarmee echter niet gedaan, want het casco is wel iswaar weer in optimale staat maar de kerk is nog niet gebruiksklaar. Met 22

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 25