zins ruw met een structuur die bij het handmatig vormen is ontstaan. Als u op deze steen de water- en gritstraler los laat, zult u zien dat de mooie gave huid van de steen volkomen verwoest wordt. De steen heeft wel een heldere kleur gekregen, maar de oppervlakte heeft vrijwel geen structuur meer en is geheel open. Het gevolg is dat het klimaat en de vervuiling de steen in vrij korte tijd weer van een grauwsluier zullen voorzien. Conclusie: het afspuiten heeft maar voor een beperkt aantal jaren resultaat. Het enige wat het stralen u heeft opgeleverd is dat de steen erg kwetsbaar is geworden. Wilt u echter beslist een schone gevel, dan zijn er op het moment syste men die de steen weinig beschadigen, maar bedenk dat het resultaat maar tijdelijk is en veel kosten met zich meebrengt. Goed afspuiten met een zachte waterstraal en afborstelen geeft een prima resultaat en de ge vel blijft levendig. Bedenk dat een pand wel oud wordt, maar niet oud gemaakt kan worden! Het voegwerk zelf Als u nog steeds met onze hierboven beschreven voeger bezig bent, zult u zien dat deze, ongeacht of de voegen nog goed zijn of niet, er alles uit zal hakken of slijpen. Dit gaat op een dusdanige manier dat de voeg ze ker twee maal zo breed wordt als de bestaande en er veel stenen worden beschadigd. Het enige streven van deze voeger is "meters maken". Hij zal u vertellen dat de voegen er diep uitgehaald moeten worden en de steen iets afgehakt om goede hechting te verkrijgen. Inderdaad moet de hechting goed zijn, maar dat is ook te verkrijgen door de steen goed schoon te maken zonder deze af te hakken. Veelal komt er van het diep uithalen van de voegen niet veel terecht, maar wordt de voeg hooguit een centimetertje uitgehakt waardoor de nieuwe voeg vrijwel geen houvast heeft. Nadat de gevel onder zeer hoge druk en met grit beschadigd is gaat de voeger direct daarna met de voegspecie aan de slag. Hiervoor neemt hij flink wat witte cement en zilverzand en mengt dit met wat water tot een vrij rulle specie. De voeg wordt flink dik opgezet en steekt zeker 2 a 3 mm voor het oppervlak van de stenen uit en wordt dan gesneden. Doordat de voeger de gevel geen tijd heeft gegeven om wat te drogen, zult u zien dat de stenen vaak erg gesmet worden door het witte cement. Hierna geeft de voeger de "finishing touch" aan de gevel door deze te hydrofoberen, oftewel een regenjas aan te brengen. Nu is de gevel klaar en kunt u genieten van uw wit geworden gevel en wachten op de dingen die gaan komen. 21

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 24