ken. De metselaar die er nu mee werkt, zegt vaak: "Meneer, de specie is een zalfje zo mooi." Muren die met kalkspecie zijn gemetseld, zijn veel flexibeler dan die welke met cementspecie zijn opgetrokken. Door toepassing van ce- mentspecie wordt de voeg tussen de stenen en dus ook de hele muur nameljk erg hard, met als gevolg dat bij trilling of zetting snel scheuren in de muren ontstaan. Maar terug naar ons onderwerp de voeg. Zoals hierboven vermeld zijn we niet erg gelukkig met de tegenwoordi ge manier van schoonmaken en voegen. Vraagt u een voeger om de gevel eens op te nemen, dan is het eerste wat deze zegt: "De voegen in uw pand zijn slecht, alles moet er uit en u moet de gevel ook schoonmaken en impregneren om vochtdoorslag te gen te gaan." Als u het echt erg slecht treft, dan krijgt u een voeger die met veel la waai de voegen met luchthamers of grote slijpschijven uit de gevel ramt en vervolgens de stenen onder zeer hoge druk met water en zelfs grit af- spuit. Het gevolg is dat de huid van de steen volledig vernield wordt. Hierna worden de te breed geworden voegen zeer dik met een keiharde (witte) cementvoeg volgezet en tot slot wordt uw gevel "gehydrofo- beert". De zo behandelde gevel heeft weinig meer van het oorspronkelijke ka rakter. Er is zelfs veel kans dat vooral de zachte stenen ten gevolge van hierna omschreven oorzaken binnen 10 a 15 jaar ten gronde zullen gaan en u dan veel onderhoud aan het metselwerk moet verrichten. Voordat u uw gevel aan dergelijke mensen overlaat: bezin eerst en be denk wat u eigenlijk wel wilt. Bekijk uw gevel eens van dichtbij. De voegbreedte Hoe is de verhouding van de metselsteen en de voeg Veelal is de voeg niet breder dan ca 5 mm en bij sommige 18e eeuwse gevels zijn de ste nen bijna tegen elkaar aangeslepen zodat er niet meer dan 1 a 2 mm voeg overblijft. Als u op zo'n gevoelige gevel een ondeskundig voegbe- drijf loslaat, dan zijn de voegen meestal in breedte verdubbeld of ver drievoudigd en is de hoeveelheid zichtbare steen zeker met zo'n 20% verminderd. De oppervlakte van de steen De onbehandelde muur is op enkele plaatsen na nog geheel gaaf. Dui delijk is de mooie structuur van de steen te zien. De steen heeft een dicht oppervlak en is afhankelijk van de steen enigs- 20

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 23