Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar De grote schoonmaak Er heerst een grote schoonmaakwoede in Alkmaar. Overal waar je in onze mooie stad kijkt, staan steigers voor de gevels en zijn voegers en schoonmaakbedrijven ijverig bezig om de gevels een "facelift" te geven. Maar is het resultaat wel zo mooi en goed als de eigenaar voor ogen heeft gestaan Tegenwoordig hebben de mensen weer veel interesse om in oudere pan den en het liefst monumenten te gaan wonen. Heb je na veel inspanningen zo'n fraai oud pand gekocht, dan wil je er beslist iets eigens in brengen; we moeten immers laten zien dat we ver liefd zijn op het zojuist verkregen pand. We gaan het vertroetelen en waar kun je dan het allerbeste mee beginnen Juist, we gaan de gevels aanpakken. Die zien er in onze ogen niét uit, vuil van vele tientallen zo al geen honderden jaren zit op het metselwerk. We bellen de voeger en/of een schoonmaakbedrijf en laten deze "vakmensen" op de gevels los. Na veel lawaai, water en wasmiddelen en een flinke voegbeurt staat de gevel er weer als nieuw bij Wat zegt U, als nieuw Inderdaad, de gevel ziet er uit als nieuw. Het metselwerk is egaal van kleur terwijl de voegen zeer nadrukkelijk aanwezig zijn. Vaak zien we bijna geen steen meer, maar alleen brede krijtwitte voegen. Het gevolg van deze "facelift" is dat we een pand hebben gekregen dat we eigenlijk helemaal niet wilden - we hadden toch een mooi doorleefd pand ge kocht Kijk maar eens naar oudere mensen, hun gezicht toont karakter als ge volg van de jaren. Er zijn ook oudere mensen die zich jeugdig willen blijven voordoen, ze maken hun gezicht zwaar op en trekken hippe kle ding aan. Op een afstand lijkt het heel wat, maar kontje dichterbij, dan valt het zwaar tegen. Dit is ook het geval met onze oude panden. Dus maak uw pand niet teveel op. Echt, het valt zwaar tegen. Een stukje techniek Als u de gevels eens nader bekijkt, dan zal het u opvallen dat de gevels vaak op verschillende manieren zijn gevoegd: platvol, verdiept, snijvoeg en knipvoeg. Oorspronkelijk werden de gemetselde gevels platvol gevoegd, d.w.z. dat na het metselen de voegen met de voegspijker vrijwel gelijk met de voorzijde van de steen afgewerkt werden. Dit is niet alleen een voordeli- 18

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 21