Het stoephek van Oudegracht 291 Langs de Oudegracht zijn enkele panden bewaard uit het begin van de 20ste eeuw, die nog steeds hun toen ontworpen stoephekwerken heb ben. Onder andere het brede pand Oudegracht 291, dat inmiddels op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst is. Het werd in 1909 in op dracht van de arts dr. Jan Dirken ontworpen door de al genoemde archi tect Jan Stuyt (1868-1949), die in 1912-1913 betrokken zou worden bij de restauratie van het Alkmaarse stadhuis. Voor het huis aan de Oude gracht werkte hij in een traditionalistische stijl, waarbij hij zich duidelijk liet inspireren door voorbeelden uit de 18de eeuw. Ook het fraaie bijbe horende stoephek werd door Stuyt getekend. Het is een ijzeren hek werk dat bestaat uit afwis selend smallere en bredere segmenten. De smalle zijn wat hoger opgetrokken en zijn gevuld met sierlijke ij zeren krullen. Het is jammer dat het bij zondere hekwerk, waar van in Alkmaar geen tweede te vinden is, er op dit moment zo verwaar loosd bij staat. Hopelijk wordt er binnen afzienba- Een van de mooiste stoephekken van Alkmaar is te vinden aan de re tijd iets gedaan aan het Oudegracht 291. Het hek is de laatste jaren helaas nogal verwaarloosd. noodzakelijke onderhoud. (Foto Joop Elsinga) Andere vroeg 20ste-eeuwse stoephekken Stoephekken zoals die van Oudegracht 291 waren te kostbaar om veel te worden toegepast. Maar men kan aan de Oudegracht ook een beeld krijgen, van wat in die jaren wel voor allerlei mensen bereikbaar moet zijn geweest. Namelijk een slank ijzeren spijlenhek, zoals men ook kent van de voortuinen van huizen in het Emmakwartier, die in dezelfde pe riode tot stand zijn gekomen. Een indruk van dat genre kan men krij gen bij de huizen Oudegracht 132 en 134, die in 1910 gebouwd wer den in opdracht van stukadoor DM. Horstmanshoff, of bij het huis Ou degracht 207, dat in 1914 ontworpen werd door de Alkmaarse architect D.G. Weisenborn. Op het eerste gezicht lijken al die hekken op elkaar, maar bij nauwkeu riger beschouwing blijkt dat er allerlei verschillen zijn. Zo hebben de staanders van de panden Oudegracht 132-134 een opmerkelijke beëin- 14

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 17