Stoepbanken Oude schilderijen, tekeningen en prenten laten zien hoe menigeen vroeger op zijn stoep een bankje had staan, soms evenwijdig aan de voorgevel, maar vaker haaks erop. Al naar gelang de welstand en de smaak van de eigenaar kon zo'n bank heel eenvoudig van uitvoering zijn of wat rijker. Een van de vroegste uitbeeldingen van een vaste Alkntaarse stoepbank treft men aan op het bekende schilderij uit 1619 van de begrafenisstoet in de Langestraat, dat indertijd voor het Alkntaarse Burgerweeshuis werd vervaardigd ntaar dat zich thans in het Stedelijk Museum bevindt. Het bankje in kwestie heeft een hoog, sierlijk uitge sneden zijschot en is te zien rechtsonder op het schilderij. Een afbeelding in kleur staat in "Ach lieve tijd" op pag. 49. Het kon ook zonder hoge zijschotten. Dat is bijvoorbeeld te zien op de opnte- tingstekening die de stadsrooimeesters in 1731 maakten van Huis de Leeuwen burg aan de Mient (thans nr. 23) en het buurpand (thans nr. 25). Mient 25, ook toen al een winkelwoonhuis, heeft zowel links als rechts een laag vast bankje, haaks op de voorgevel geplaatst. De lage zijstukken zijn beide naar de mode van toen voorzien van een verdiept veld. Een voorbeeld van een heel sober stoep bankje, haaks op de gevel, ziet men op de 19de eeuwse tekening van het in 1876 afgebroken doopsgezinde hofje aan de Koningsweg op pag. 66 van "Ach lie ve tijd". Waar veel mensen buiten moesten kun nen zitten, was een vaste stoepbank langs de gevel in plaats van haaks erop prakti scher. Zo'n lange stoepbank langs de gevel kreeg o.a. het schippersgilde huis, zoals te zien is op de al genoemde tekening van Bruinvis uit ca. 1800. Stoephekken Soms was de stoep van de openbare weg afgescheiden door een houten Opmetingstekening van de stadsrooimeesters uit 1731 van het huis de Leeuwenburg aan de Mient en zijn buurpand. De Leeuwenburg heeft een stoep met een stoephek, het buurhuis heeft twee stoepbankjes haaks op de gevel (Top. Atlas R.A.A.) 10

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 13