De grootste trap is te vinden in de Langestraat, en wel aan het stadhuis. Het is tevens de meest bekende en gefotografeerde trap in de stad. Niet alleen bij ontvangsten, maar ook bij trouwpartijen speelt de trap immers al vele jaren een rol. Het gaat om een z.g. dubbele bordestrap. Toen het gotische stadhuis aan het begin van de 16de eeuw verrees, waren dit soort trappen in ons land nog niet gangbaar. Dat kwam eerst m de tijd van renaissance en classicis me, dat wil zeggen in de tweede helft van de 16de eeuw en in de 17de eeuw. De bordestrap aan het Alkmaarse stadhuis is een toevoeging van de 17de eeuw. Ruim tweehonderd jaar hebben de Alkmaarders aange keken tegen een stadhuis met gotische ornamenten en een trap met pi lasters en festoenen (slingers) in classicistische stijl. Sinds de restauratie van het gotische stadhuis onder lei ding van architect Jan Stuyt in 1912-1913 heeft de reus achtige bordestrap een vormgeving gekregen, die goed past bij de voorgevel. Zo kreeg de toegangsdeur in de trap een zelfde soort spits boog als de hoofdingang en werden de balusters vervan gen door een tracering met z.g. visblaasmotieven. Het stadhuis was in het ver leden niet het enige pand aan de Langestraat met een trap op de stoep, maar het is wel het enige pand in die straat, dat zijn trap behouden heeft. Wie eens gaat kijken op de Oudegracht, vindt daar naast elkaar twee deftige panden, die beide nog een oude stoep hebben met een kleine trap. Hier geen monumentale bordestrap met vele treden, maar een klei ne frontale trap van slechts twee treden, die leidt naar de voordeur. Bij het ene pand, Oudegracht 198, is sprake van een trap met stenen zijkan ten, die naar buiten toe iets uitzwenken. Deze trap zal tot stand geko men zijn bij een verbouwing die het pand aan het eind van de 18de eeuw onderging.2 Bij het huurpand, Oudegracht 200, is geen sprake van gebogen zijkanten, maar heeft de trap eenvoudige rechte vormen. Het gotische stadhuis aan de Langestraat, getekend door Rademaker omstreeks 1720. De reusachtige bordestrap heeft nog zijn oorspronkelijke 17de-eeuwse vormgeving. (Top. Atlas R.A.A.) 9

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 12