pothuis genaamd. Zo'n aanbouw kon dienen als extra bergruimte voor de bewoners van het desbetreffende pand, maar kon ook afzonderlijk verhuurd worden. Soms vond het secreet er een plaats. Men vond die pothuizen nogal eens bij hoekpanden die als winkel of als horecagelegenheid dienden. Ook in Alkmaar was dat het geval, zoals o.a. blijkt uit diverse oude foto's, gereproduceerd in het boekje "Win kels kijken, oud en nieuw in de binnenstad" (verschenen bij de gelijkna mige tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Alkmaar in 1985). Eén van de foto's toont hoe het pand Langestraat 2/hoek Mient langs de Langestraat een laag pothuis had, een andere foto hoe het afgebroken pand, dat eertijds op de hoek van de Langestraat en Houttil stond (op de plaats waar nu Soecker zit), een iets hoger pothuis bezat langs de Hout- til. Het grote pand op de hoek van Bierkade en Verdronkenoord, dat in de 17de en 18de eeuw tot schippersgildehuis diende, kreeg op de stoep aan de zijde van het Verdronke noord zelfs meer dan één pothuis. C.W. Bruinvis legde de situatie van ca. 1800 op een tekening vast. Wie nu naar het desbetreffende pand gaat, waarin al vele jaren een horecagelegenheid zit, ziet dat er nog altijd spra ke is van aanbouwen op de stoep. De vormgeving van de pothuizen en de bijbehorende stoepen was over het algemeen zeer eenvoudig. Niet de schoonheid, maar het gebruiksas pect stond voorop. Een trap op de stoep Wanneer de hoofdverdieping van een pand zich niet op straatniveau be vond, maar een eindje daarboven, was er op de stoep een trap te vinden. Een dergelijke aanleg was o.a. bij een aantal voorname panden aan de orde en aan de vormgeving van de desbetreffende trappen en stoepen werd dan ook de nodige zorg besteed. Tekening van C. W. Bruinvis van het Schippersgildehuis, gezien vanaf het Verdronkenoord rond 1800. Op de stoep niet alleen diverse pothuizen maar ook een lange bank bij de hoek (Top. Atlas R.A.A.) 8

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 11