eigenaar voor zijn eigen bestrating: kleine gele goudse steentjes, rode klinkertjes of platen grijsblauwe hardsteen behoorden tot de veel geko zen mogelijkheden. Vaak bleef het niet bij het aanbrengen van alleen een bestrating, maar er kon ook van alles op de stoep een vaste plaats vinden: een trap om naar bo ven te gaan, een bank om op te zitten, een toonbank om wat dingen neer te zetten voor de verkoop, een muurtje of een hekje om de stoep af te grenzen van die van de bu ren en van de openbare ruim te. Ook lage aanbouwen kon den er verrijzen, de z.g. pot huizen. Hierover later meer. Lang niet alles uit het verle den is bewaard gebleven. Te denken valt aan de Lange- straat, waar in 1926 de parti culiere stoepen, met al wat er vast op stond, in een keer werden opgeruimd om plaats te maken voor doorlopende trottoirs, die inmiddels ook al weer het veld hebben moeten ruimen voor diverse vormen van sierbestrating. Ook op andere plekken in Alkmaar, zoals de Laat of de Bierkade, zijn de oude stoepen verdwenen. En zo zijn we voor onze kennis van wat men in Alkmaar in het verleden met zijn stoep deed, voor een groot deel aangewezen op oude afbeel dingen zoals schilderijen, tekeningen en prenten. In het hiernavolgende worden diverse mogelijheden belicht, deels aan de hand van oude afbeeldingen, deels aan de hand van nog bestaande voorbeelden. Uiteraard is het hier geschetste beeld niet uitputtend. Wanneer u zelf boeken met oude foto's bekijkt of de stad doorwandelt, zult u nog allerlei kunnen vinden dat hier niet aan de orde kwam. Pothuizen Net als in andere Noordnederlandse steden waren er in het verleden ook in Alkmaar tal van burgers, die aan de ruimte in hun huis niet ge noeg hadden en die daarom de stoep benutten voor een lage aanbouw, Op deze tekening van Cornelis Pronk kan men goed zien hoe de stoepen er in de Langestraat bij het stadhuis rond 1727 hebben uitgezien. Op de voorgrond zit een man uit te rusten op een van de twee stoepbanken voor zijn huis. Daarnaast de bijzondere stoep van het Moriaenshoofd met lage natuurstenen borstweringen. (Top. Atlas R.A.A.) 7

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 10