Fré Cohen en haar relatie met Alkmaar iard over een ngerige recla- aar dat gelukt standing" aan iemand ont- i die geldver- ;elf laten spre- gaan saneren, winkeliers en et er om gaat omische aan- emen van de de gemeente ;ren. elegenheid te swandelingen van de gidsen emming toen werd daarbij ilaats. Marcel ver aan Koop Vlarcel. eid genomen lit evenement pen. Bedankt loeven bijt de imentenzorg. Ie avond. Tot :itter, Bij de research naar het leven en werk van de Amsterdamse grafica en sierkunstenares Fré Cohen, ter voorbereiding van een aan haar gewijde tentoonstelling en biografie, bleek dat zij niet alleen voor de gemeente Amsterdam maar ook voor de gemeente Alkmaar drukwerk had ver zorgd. In het volgende wordt deze relatie wat nader uitgediept. Leven en werk van Fré Cohen zijn uitvoerig beschreven in onze biografie zodat wij daarover niet lang zullen uitwijden.1 De andere hoofdpersoon in ons verhaal is dr Jacob Hemelrijk, rector van het Murinellius gymnasium in Alkmaar. Van hem is -zeker buiten Alkmaar- veel minder bekend over zijn activiteiten in de vooroorlogse socialistische beweging. Die activiti- ten worden beknopt samengevat. Fré Cohen (1903-1943) Fré Cohen was afkomstig uit een Amsterdams diamantbewerkers gezin. Na haar MULO-opleiding werkte ze op enkele kantoren totdat ze in 1922 bij de socialistische uitgeverij 'Ontwikkeling' werd aangesteld voor deels administratieve bezigheden en deels grafische ontwerpen. Ze was een enthousiast lid van de socialistische jeugdvereniging AJC, waar Koos Vorrink haar talent onderkende en aanmoedigde. Haar eerste grote vrije prent werd opgenomen in het AJC-kwar- taalblad 'Opgang' (1922). Voor 1940 heeft ze het meeste drukwerk voor de AJC typo grafisch verzorgd en van illustraties voor zien. Na de voltooiing van haar studie aan de Grafische School en vervolgens aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs werd ze in 1929 als sierkunstenares bij de Stadsdrukkerij Amsterdam aangesteld. Wegens bezuiniging werd ze in 1932 ontsla gen maar ze bleef opdrachten van de gemeente krijgen. Haar gemeentelijk druk werk: kalenders, verslagen, rapporten, schoolschriftetiketten, diploma's en getuig schriften, boekbanden, stadswapens enz. kregen bekendheid tot over de landsgren zen. Haar stijl ontleende ze aan Wendingen (de Fré Cohen ca. 1930 (coll. auteurs) 3

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 3