Keetgracht 1 tijdens het spreekuur elke donderdag van 11.30 tot 12.30 u. (tel. 072-142534). Henk Krabbendam De opgravingen aan de Lindegracht en de Langestraat In februari en april 1993 verrichtte de Afdeling Monumentenzorg en Archeologie opgravingen op twee belangrijke lokaties, Lindegracht 47- 51 en Langestraat 113-117. De dagelijkse leiding van het veldwerk, waaraan vrijwilligers van de SBAB, AWN-afd.Heiloo en studenten van de Universiteit van Amsterdam deelnamen, berustte bij de free-lance archeologen Jan de Koning en Juke Dijkstra. Beide opgravingen werden, conform het gemeentelijk beleid in Alkmaar dat "de veroorzaker betaalt", mede gefinancierd door de opdrachtgevers van de bouwprojec ten. De uitwerking van de opgravingen is momenteel in volle gang. De opgraving aan de Lindegracht werd gecombineerd met de ontgra ving van de bouwput voor het appartementencomplex "De Linden". Hierdoor kon bij het diepere werk dat normaliter verhinderd zou zijn door een hoge grondwaterstand, gebruik worden gemaakt van de bron bemaling voor de bouw. De oudste sporen waren vier waterputten, gebouwd van plaggen. Daaruit kwamen potscherven en een complete pot uit de Romeinse tijd. In de 11de of 12de eeuw werden er greppels gegraven op het terrein. Zij dienden vermoedelijk als begrenzing van een erf, waarvan het cen trum meer in de richting van de Koorstraat heeft gelegen. Op het erf bevonden zich twee waterputten, gemaakt van op elkaar gestapelde ton nen. Het erf kwam op een gegeven moment binnen de stadsmuren te liggen. Van de stadsmuur, waarvoor de Lindegracht werd gegraven, is in de opgraving niets teruggevonden, vermoedelijk omdat deze zich dichtbij of ter plekke van de huidige kademuur bevond. De erfindeling werd gewijzigd in de 14de of begin 15de eeuw, toen er huizen langs de Koorstraat werden gebouwd. Het opgravingsterrein werd de achtertuin van deze huizen. Uit diverse afvalkuilen en beerput ten werd een grote hoeveelheid vondsten geborgen. Omstreeks 1570 werden de middeleeuwse stadsmuren gesloopt ten behoeve van een stadsuitbreiding tot aan de Nieuwlandersingel. Vervolgens werd langs de Lindegracht bebouwing gezet. Hiervan werden funderingen, bedstede kelders, een aantal waterputten en afvalkuilen opgegraven. Hoewel de panden in de 19de eeuw alle als stallen of opslagplaats dienden, tonen de vondsten aan dat het oorspronkelijk kleine woonhuisjes waren.

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 20