het harddraverscomplex, ontdekte ik echter dat ze opgeslagen liggen onder de tribune. Mijn verbazing was groot toen ik voor het eerst oog in oog kwam te staan met deze prachtige beelden. De fraaie vormgeving doet vermoeden dat ze zijn gemaakt door een bekwaam kunstenaar. Ze zijn niet gesigneerd maar ik vermoed de hand van de bekende keramist W.C. Brouwer (1877-1933) die sinds 1901 een bedrijf in Leiderdorp had. Deze had eerder onder meer de keramische ornamenten voor de door Wils ontworpen villa Wilhelminalaan 2 (1917) te Alkmaar gemaakt. Geheel ongeschonden zijn de beelden niet, de oren en snoeten zijn beschadigd en er zal wat herstelwerk aan moeten worden uitgevoerd. Mijn enthousiasme is echter overgeslagen op anderen en in samenspraak met de beheerder van het café onder de hoofdtribune is nu in principe besloten om ze daar een plekje te geven. Iedereen kan daar van hun fraaie hoofden genieten en ze staan goed beschermd tegen de plagen van deze tijd, vandalisme en zure regen. Het onderzoek naar de herkomst en precieze situering van de beelden gaat overigens nog door. Een ieder die informatie kan verstrekken of foto's heeft van de beelden of van de oude situatie op de Sportlaan kan contact met mij opnemen (tel. 072-142534). Henk Krabbendam Hergebruik van historische bouwmaterialen Sinds december 1992 heeft de monumentenloods van de gemeente Alkmaar weer een beheerder, Henk Krabbendam. Voordien heeft de loods twintig jaar lang een slapend bestaan geleid. De doelstelling van de loods is om bij sloop of verbouw historisch bouwmateriaal van de ondergang te redden en vervolgens opnieuw een plaats te geven in historische panden in en om de binnenstad. Nog te vaak verdwijnt belangrijk materiaal door onwetendheid in de afvalcon tainer. Als u tijdens uw restauratie of verbouwing historisch bouwmate riaal over heeft zullen wij dit graag in ontvangst nemen. Te denken valt aan oude deuren en luiken, hang- en sluitwerk, schoorsteenmantels, betimmeringen, vloer- en wandtegels, glas-in-lood, hekwerken, orna menten enz. Als u in Alkmaar of omgeving gaat restaureren of verbouwen en u wilt gebruik maken van originele bouwonderdelen, kunt u in de monumen tenloods terecht. Het beschikbare materiaal omvat ruwweg de periode van de 16de eeuw tot 1940. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht op 19

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 19