een normale houten torenconstructie, bekleed met dakhout, te voor schijn en van het dakmateriaal was niets te zien. De toren gaf zijn geheim pas prijs, toen we via een ladder op het achter liggende platte dak konden komen. Op de houten onderconstructie bleek geen stukadoorslaag, maar een betonlaag te zijn aangebracht. Aan het oppervlak waren op allerlei plekken kleine grindkorrels zichtbaar. De grote verrassing was echter de "wapening", deze bleek namelijk uit prikkeldraad te bestaan. Men heeft het houten torendak destijds simpelweg afgedekt met een soort asfaltpapier en het geheel daarna in prikkeldraad (vastgezet met ijzeren krammen) gewikkeld en van een betonhuid van 4 cm dik voor zien. Het is overigens niet duidelijk of hierbij gebruik gemaakt is van een zogenaamde buitenbekisting. Het oppervlak van de toren is dusda nig verweerd, dat hier niets meer van valt waar te nemen. Het gaat dus uiteindelijk om een soort "gewapend" betondak. Soortgelijke daken zijn mij volledig onbekend en ook het gebruik van prikkeldraad als (krimp) wapening is voor mij volstrekt nieuw. Als u ergens in Nederland een soortgelijk dak kent of vermoedt, wil ik hier graag van op de hoogte worden gebracht (tel. 072-142501). P. Verhoeven Twee bijzondere paarden Bij de ingangspartij naar het stadion aan de Sportlaan, in 1930 ontwor pen door de beroemde Alkmaarse architect Jan Wils (1891-1972), heb ben twee keramische beel den van paarden behoord. Ze waren vermoedelijk gesitueerd op de gemetsel de kolommen van het ingangshek en symboliseer den met een voetbal onder de benen de dubbelfunctie van het stadion. Met de sloop van het hek zijn ze verdwenen en eigenlijk verkeerde ik in de veronderstelling dat ze waren weggegooid. Tijdens de laatste 8 oktober Paard met voetbal, ajkomstig van het Sportpark. optocht, die altijd start op 18

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 18