Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie van de gemeente Alkmaar :n in Noord- elicht in vier ensgebonden rheidsbeleid. Het geheimzinnige dak van Dorresteijn Slaapkomfort Enige jaren geleden werd mijn aandacht getrokken door het dak van de hoekerker van het pand Oudegracht 164-166. Niet zo zeer het curieuze Jugendstil silhouet, maar het materiaal waarvan het dak moest zijn gemaakt intrigeerde mij. Al naar gelang de welstand van de eigenaar of de voorkeur van de archi tect werden dit soort torentjes afgedekt met pannen, leien, lood, koper of zink. Het dakje op de Oudegracht lijkt wat kleur en structuur betreft echter op geen van de genoemde materialen. Het heeft een cement grijze kleur, vertoont geen naden en lijkt uit één stuk te zijn gemaakt. De hoge ligging van het dak maakte nader onderzoek niet onmiddellijk mogelijk en ik begon aan collega's te vragen, wat zij ervan dachten. Na enig denken en kijken kwam eigenlijk iedereen tot de conclusie, dat het torendak van een soort stukadoorslaag moest zijn voorzien. Niemand begreep echter hoe deze zich al die jaren zo goed had kunnen houden. Aannemers stelden desgevraagd, dat ze op zo'n constructie geen enkele garantie zouden geven. Toch gaat het dak al jaren vrij probleemloos mee. Ik heb er in de afgelopen 20 jaar geen onderhoud aan zien uitvoeren en het dateert uit 1903. Het pand is toen door de Alkmaarse architect Klaas Bakker ontwor pen en we weten uit zijn dag boek, dat aannemer Bol het voor 8800,- bouwde. Het torentje met het bijzondere dak. Een paar weken geleden is het raadsel met medewerking van de eigenaar, de heer de Wit, opgelost. Als eerste stap werd, om het inwendige van de toren te kunnen bekijken, in het hou ten plafond onder de toren een luik gezaagd. Dit bleek weinig vragen op te lossen. Er kwam 17

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 17