wagen was er ook nog een tonnenschuit, die voor het vervoer van de tonnen te water zorgdroeg. Hoewel buiten het onderwerp van dit arti kel vallende (er kwam geen paard aan te pas) moet toch gememoreerd worden dat de tonnenschuit een vaste ligplaats had aan de Kennemersin- gel tegenover de Lamoraalsluis, daar waar de Hoevervaart in de Singel gracht uitmondde. De schuit heette de Hercules, de kapitein was een zekere Tinus Gilles, die in de dertiger jaren een befaamd waterpolospe- ler bij de Alkmaarse Waterratten was. De trouwkoets met volgkoetsen Dit was in die jaren een vertrouwd straatbeeld in de stad. In de trouw koets was alleen plaats voor bruid en bruidegom. In de volgkoetsen konden meer mensen plaatsnemen. Het waren grotere rijtuigen, die met mooi weer zelfs openslaande kappen hadden. Toen de gemotoriseerde vervoermiddelen kwamen, verdwenen de trouwrijtuigen, totdat de tweede wereldoorlog kwam en er voor trouwerijen weer de oude koets jes van stal gehaald werden. Zelf is schrijver dezes in de oorlog getrouwd en wij werden als bruidspaar in een ouderwetse trouwkoets naar het stadhuis gereden, hetgeen heel wat romantischer was dan in een trouw- auto. Merkwaardig is het dat men heden ten dage (uit nostalgische over wegingen?) soms weer een trouwkoetsje met een bruispaar ziet rijden. Overigens werden rijtuigen (meestal eigendom van een der stalhoude rijen in Alkmaar) in de twintiger jaren ook gebruikt in de zomer voor het vervoer van personen van het station naar het Gemeentelijk Sport park voor het bezoeken van de daar gehouden draverijen. Zij waren dus als het ware de voorlopers van de latere taxi's! De vuilniswagen Evenals de hiervoor genoemde putjesscheppers-, sproei- en tonnenwa- gen was dit een wagen van de Gemeentereiniging. Al deze wagens wer den getrokken door zware werkpaarden. De vuilniswagen was een wa gen met een open bak met opstaande kanten, waarin de bij de huizen staande vuilnisbakken werden geleegd. Voorzover ik mij kan herinneren werden de vuilnisbakken twee keer per week geleegd. De volle wagens werden naar de Gemeentereiniging aan het Zeglis vervoerd. Wat er daana gebeurde is mij nooit bekend gewor den. Vervoer naar een vuilstortplaats? Wel kan gesteld worden dat er aan het eind van de jaren twintig op een toenmalige bevolking van omst reeks 30.000 zielen van een vuilafvalprobleem nog wel geen sprake zal zijn geweest. De warmwaterwagen Van het bestaan van deze wagen was mij niets bekend totdat ik een foto vond van een warmwaterwagen, Üeze wagen veschafte in de eerste we-

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 8