De Jan Pleizier Dit gaat over een vrolijker vervoermiddel dan de hiervoor genoemde "boevenwagen". De naam zegt het al, de wagen werd gebruikt bij fees telijke gebeurtenissen zoals bruiloften, uitstapjes van verenigingen, kaartclubs enz. Het was een open wagen met een soort luifel erboven en banken aan de zijkanten, zodat de inzittenden een goed uitzicht hadden. Bij de tochten werd er dan in steden en dorpen uitbundig geroepen en gezwaaid naar voorbijgangers die met pleizier naar de inzittenden van de Jan Pleizier keken en terugzwaaiden. Het was altijd een vrolijk gezicht, temeer daar de wagen met vlaggen en gekleurd vlaggedoek versierd was. Zelf heb ik een keer een rit in zo'n Jan Pleizier meegemaakt. Niet in de jaren waar van in dit artikel sprake is, maar wel kort na de Tweede Wereldoorlog. Toen trouwde er een neef en bij gebrek aan trouwauto's (het was Sep- tenber 1945) was men er in geslaagd een ouderwetse Jan Pleizier op de kop te tikken. De lijkwagen met volgkoetsen Een sombere overgang na de vorige wagen. Hoewel het straatbeeld deze wagen niet dagelijks te zien gaf, was het natuurlijk een vervoermiddel dat ook toen noodzakelijk was. In je jeugd kwam je altijd onder de in druk als er een begrafenisstoet met voorop de lijkwagen aankwam. Het paard dat de wagen trok was altijd omhangen met een groot zwart Begrafenisstoet rond 1900 rouwkleed met op het hoofd een zwarte pluim. De koetsier was ook ge heel in het zwart, evenals de dragers die naast de lijkwagen liepen. Geheel voorop liep de begrafenisondernemer. Merkwaardig was dat 4

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 4