del hadden. De opmerkelijke windwijzer met de voorstelling van het paard Pegasus op het pand Emmastraat 1-Kennemerstraatweg is reeds aan het begin van deze bijdrage genoemd. Een andere bijzondere wind wijzer werd gemaakt voor de grote villa Kennemerhoek op de hoek van Varnebroek en Kennemerstraatweg. Deze kreeg de vorm van een aambeeld met een hamer erop. In het aambeeld is het jaartal van de bouw van de villa, 1895, uitgespaard. Aambeeld en hamer herinneren aan het bedrijf, waar de bouwheer van de villa, zijn geld verdiende: hij was n.1. de directeur van de Alkmaarse Ijzer-en Metaalgieterij (zieJ.J. Schilstra, "125 jaar Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, 1853-1978", p.28- 29). Enige tijd later werd het Alkmaarse stadsbeeld opnieuw verrijkt met zo'n windwijzer in de vorm van een aambeeld met een hamer erop. Deze windwijzer, die het jaartal 1916 draagt, is nog steeds te vinden op het pand Scheteldoekshaven 3. Enkele verdwenen of nooit uitgevoerde windwijzers Uit dezelfde tijd stamt het ontwerp van een heel ander model windwij zer: n.1. een opvliegende vogel in een lauwerkrans, bestemd voor het huis Wilhelminalaan 4. Zowel het huis als de zonnewijzer werden in de jaren 1904-1905 ont worpen door de bekende architect K.P.C.de Bazel (Den Helder 1869- Bussum 1923) in opdracht van M.N.J. Moltzer, destijds leraar klassieke talen en conrector aan het gymnasium in Alkmaar( zie Oud-Alkmaar, 1992, nr.2, p. 18-22). Helaas is er op dit moment geen windwijzer op het pand aanwezig, maar een ontwerptekening op ware grootte bleef bewaard zodat reconstructie heel goed mogelijk is. Een bijzondere windvaan was ook ooit gedacht op de in traditionalisti sche stijl gebouwde villa Kennemerpark 14. Als bekroning van de schoorsteen tekende de Alkmaarse architect P.N. Leguit in 1916 voor dit huis, dat hij zelf wilde gaan bewonen, een zeil scheepje. De oorlogsomstandigheden (met de daaruit voortvloeiende materiaal- schaarste) waren er vermoedelijk debet aan, dat het ontwerp, waarvoor de bouwvergunning al op 24 augustus 1916 verleend was, niet onmid dellijk uitgevoerd is, maar een aantal jaren is blijven liggen. Op de iets herziene ontwerptekeningen die Leguit in 1924 bij de gemeente ter goedkeuring inleverde, ontbreekt de aardige windwijzer. Carla Rogge 28

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 28