izorg van de fraaie wind- destijds ge- ïmmastraat 1 cijkt, ziet dat lekken, zoals ht zou den- it de Tweede 0 gebouwde n afgebroken ts te maken at De Re- zer gespaard, eds eeuwen- age Landen, lig waait. Ie- ote metalen 'an een haan, middeleeu- ■ren. Douwwerken len geplaatst, lierenfiguren ie zwaan die te vinden is) e motieven 1 in ons wa- djzer in de ti op de Ac- el toegepaste .1 of niet van n. Dikwijls, windwijzer verguld. Bij het selecteren en beschrijven van belangrijke voorbeelden van architectuur uit de periode 1850-1940 in de Alkmaarse binnenstad en de wijken daaromheen, bleken zowel architecten die werkten in de stijl van neogotiek of neorenaissance, als die van de wat latere jugendstil en het traditionalisme van de eerste decennia van deze eeuw, hun bouwwerken te hebben willen verrijken met windwijzers in diverse uit voeringen. Overigens zijn windwijzers kwetsbare objecten. Niet alles wat in het verleden op dit terrein bedacht werd, is behouden. Enkele nog bestaande voorbeelden Tot de vroegste bewaard gebleven voorbeelden uit het tijdvak 1850— 1940 behoren de twee windwijzers in de vorm van windvanen die C.H. Peters (Groningen 1847- 's Gravenhage 1933) ontwierp voor het grote neogotische gebouw uit 1877 aan de Gedempte Nieuwesloot 36-38, dat deels tot postkantoor, deels tot kantoor van kadaster en hypotheken diende (thans Kunstuitleen). De linkerwindvaan laat de letters KH (ka daster en hypotheken) zien, de rechter de letters KP (koninklijk post kantoor). Een andere windvaan bevindt zich op het ingangsgebouw van het hofje van Paling en Foreest aan de Krugerstraat in het Emmastraat- kwartier. Dit hofje werd in 1901 in neorenaissance stijl opgetrokken naar ontwerp van de toenmalige Alkmaarse stadsarchitect G. Looman. Als decoratie draagt de windvaan een rozetmotief. Ten tijde van de ju gendstil zijn er eveneens in Alkmaar verschil lende windvanen met jaartallen toegepast. Zo is er een te vinden op het jugendstil pand aan Mient 17-19. In de windvaan is het jaartal 1903 te lezen. Wie de architect van dit pand, met zijn aardige jugendstil glas-in-loodramen Aen jugendstil balkonhekje is, is aan de schrijf ster van deze bijdrage onbekend. Een ander voorbeeld ziet men op de jugend stil villa aan de Emmastraat 28. Hier draagt de windvaan het jaartal 1907. De architect van dit pand met windwijzer is wel bekend, n.1. J. Balder, een Alkmaarse bouwmeester die tal van panden in Alkmaar heeft ontworpen in de jaren rond de eeuwwisseling. Behalve windwijzers in de vorm van windvanen zijn er in Alkmaar rond de eeuwwisseling ook windwijzers aangebracht, die een ander mo- De linkerwindwijzer van het voormalige gebouw van Kadaster en Hypotheken, Gedempte Nieu wesloot 36-38 Tl

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 27