euren zijn in igen, die wij :del reeds in kjes van ge- n vervolgens kan hebben (bis) was er skelet zo te ngen lijken ieuze punt, vermeld, het ren toen, in ;ld dan zou wel zo heb- le onbeken- op dan aan- is ook het thans waar- rt inderdaad rt van Hei- 5 oud-archi- A. Fasel 15 anwij zingen t. Willibror- rechterhand geen sporen capellen on- ïeden in de dat Fasel tot touden zijn, 'at geeft een ndschrift op :erheid geeft :r de ouder- ;en de 9e en an 975-977; naximaal 50 51-53 jaar; (dl doodsoorzaak: mogelijk gedood door stomp geweld; (el kwaliteit been: (1) zwarte kleur te lage verbrandingstemperatuur; (2) te veel kleine stukjes; (3) zelfs zaagsneden zichtbaar; (4) fijn duinzand-impreg- nering, ook op oude breukvlakken. Door (a), (b) en (d) kan andere herkomst dan van Adelbert niet worden uitgesloten. De punten (c) en (e) pleiten zelfs tegen die herkomst. Punt (e) 1de verbrandingsgraad past qua temperatuur niet bij de allesver woestende kerkbrand. De punten (e) 2 en 3 wijzen op een na de ver branding, door mensenhand bewerkt skelet, een bewerking die gesteld zou kunnen worden op het jaar 977. Punt (e) 4 wijst dan op een bewer king in de duinstreek. De enige methode die hier verder uitsluitsel zou kunnen geven is de ra diokoolstofdatering (C 14 datering) van de beenstukjes. In 1991 werd de Stichting Het Huis van Zessen in Alkmaar bereid gevonden dat onder zoek te subsidiëren. Vogel bereidde de 3 gram verbrand been voor, waarna de datering 111 de Accelerator Unit van het Research Laboratory for Archaeology and the History of Art in Oxford kon worden uitge voerd. De uitslag was OxA nr 3025: 1300 70 BP (Before Present voor 1950) gecalibreerd op de historische tijdsschaal overeenkomend met de periode AD 650-790, de periode waarbinnen Adelbert inder daad kan zijn overleden. Archaeologen weten dat men zo'n laboratoriumuitslag nooit voetstoots kan aanvaarden. Elke uitslag be hoort te worden geïnterpreteerd in het licht van alle relevante omstan digheden en dat zal hier ook moeten worden gedaan. Bij het onderzoek van de gebeentes van de historisch goedgedateerde Graven van Holland bleken alle acht uitgevoerde C 14 dateringen ongeveer 240 jaar te oud uit te vallen. Vogel vond dat voor die veroudering een dieetfactor ver antwoordelijk is.16 Marien voedsel, zeevis, brengt te oud koolstof binnen in het collageen in beenweefsel en het is het C 14 gehalte in collageen dat wordt gemeten. In aan de Noordzee grenzend gebied is zeevis altijd rijkelijk voorhanden geweest. De Graven van Holland waren devote Christenen en zij zullen volgens kerkelijk voorschrift de twee verplichte vastendagen per week -visdagen- hebben geobserveerd. Die twee visda gen brengen reeds 31.5 vis in hun dieet. Onderstaande tijdschaal toont het verschil in historische en C14 datering. De methode kan geen preciese jaartallen geven, maar slechts variabele perioden, waarbinnen het sterfjaar moet vallen. Door het onderzoek van de Hollandse gravenfamilie is nu voor het eerst duidelijk geworden dat men om de historische datering te vinden die uitslag met ongeveer 240 jaar moet corrigeren. Door op transparant papier de historische sterfja ren en het jaar 1000 te merken kan men gemakkelijk zien hoever het 19

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 19