SANCTUS ADALBERTUS Egmund/e Patronus. fakkels op de inhoud. Hete lucht stijgt op en zuigt van onder zuurstof rijke lucht aan. Het leidt tot zeer hoge temperaturen. Been bevat onge veer 10% vet, waardoor het gemakkelijk brandt en dat moet met Adel- berts gebeente ook zijn gebeurd. De aanvallende Westfriezen, die na het en passant in brand steken van klooster en kerk in Egmond tegen hem waren opgetrokkken, werden door Dirk II pas dichtbij huis, Rijnsburg, verslagen. Uit dank voor de overwinning bouwde hij daar in 975 in steen de St Laurenskapel. De door hem gebouwde stenen kerk te Egmond werd in 977 in gebruik genomen.4 Dit al les bezorgde hem opeens veel organisatorisch werk. De dak loze nonnen moesten worden ondergebracht. Er moesten stenen worden besteld in Duitsland en vandaar moest ook een bouwmeester met ploegen werkvolk worden aangetrokkken aangezien men in zijn graafschap het bouwen in steen niet machtig was. Tenslotte moest hij in Gent onderhandelen om monniken voor zijn nieuwe klooster te verkrijgen. Of hij, temidden van al die taken er aan gedacht heeft de resten van het gebeente van Adelbert uit de dikke aslaag te laten verzamelen is een open vraag. De nonnen waren er niet meer en de plaatselijke bevolking zal het eerst aan herbouw van eigen huis hebben gedacht. Bovendien kunnen zij er van overtuigd zijn geweest dat er toch niets anders dan as was overgebleven. In dat geval had Dirk II er dan een probleem bij dat pas in 977 aan de orde kwam. Van 977 tot de woelige periode van de Hervorming, die in 1573 de on dergang van de abdijen in Egmond en Rijnsburg ten gevolge had, moe- Diaconut2). ffillibrordt Jocuu y Sint Adelbert - uit: Batavia Sacra, Brussel 1714 11

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 11