Noten en durft een portrait a trois quarts aan, wat veel moeilijker is dan en pro fil. Hij zal daardoor ook hogere prijzen hebben kunnen vragen, en gewerkt hebben voor mensen die dat konden betalen. Drie van de genoemde portretjes stellen leden van de Alkmaarse burgermeesters familie De Sonnaville voor. Zo'n familie zet met dergelijke portret opdrachten een al oude traditie voort. De man naar wiens identiteit wij zoeken lijkt echter juist tegemoet te komen aan verlangens van mensen met een smallere beurs, of van mensen voor wie het laten maken van een portret wellicht een volstrekt nieuwe ervaring was: de tot grotere welstand komende burgerij; Harman Masdorp was bakker en Jan Maas metselaar. Bijna zou men in onze schilder een voorloper van de foto graaf kunnen zien: ook de eerste fotografen noemden zich portraiteur. De vraag, aan het begin van dit artikel gesteld, blijft voorlopig onbeant woord en onze portraiteur nog een onbekende. De opzet echter, ook van de publicatie van de afbeeldingen, is niet alleen een poging om ach ter 's mans naam te komen. De vraag is vooral ook of er misschien nog andere, vergelijkbare portretten in bezit zijn van destijds Alkmaarse families. In dat geval zou ik een berichtje daarover zeer op prijs stellen! G.M. Pot- van Regteren Altena Gortersweg 14 1871 CC Schoorl 1. Bommel: Zalt Bommel, Maasbommel of Den Bommel? "Het ongelukkige Leiden": dit zal slaan op de ramp van het kruit schip in 1807; 151 doden, 2000 gewonden en grote verwoestingen waren daar het gevolg van. 2. Vriendelijke mededeling van mevrouw Sandra de Vries, die ik tevens dank voor het critisch doorlezen van dit artikel. 3. Pieter A. Scheen, Lexicon Beeldende Kunstenaars 1750-1850. Den Haag 1969. 7

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 6