Vondsten aan de Voordam Bij de sloop van het uitgebrande pandje Voordam 2 kon in november, dankzij de medewerking van de eigenaar, de heer van der Wal uit Haarlem, van de architect Wassenberg en van aannemer De Baak uit Haarlem, een bouwhistorisch en archeologisch onderzoek worden gedaan. In de stromende regen werden gevels getekend door R. Roedema en H. Krabbendam, terwijl vrijwilligers van de Stichting Behoud Alkmaarse Bodemvondsten in overleg met de stadsarcheoloog bodemonderzoek verrichtten. Medewerkers van de SBAB onderzoeken de beerput van Voordam 2. De noordgevel van het pandje bleek te bestaan uit de achtergevels van twee panden aan de Dijk, waarin de vloerbalken en de kap waren inge- kast. Het hoekpand Dijk/Voordam, thans café, bleek in essentie nog 17de-eeuws te zijn, zij het dat het op oudere funderingen is gezet. Het aangrenzende pand, Dijk 29, dat een laat 19e eeuwse voorgevel heeft, was echter een groot huis van middeleeuwse oorsprong. Spectaculair was de vondst van de beerput van dit pand, achterin het perceel Voordam 2. De beerput bleek de oudste die we uit de stad kennen, met onderin een beerlaag met 14e eeuws aardewerk en een fragment van gebrandschilderd vensterglas. De bovenste lagen leverden een schat aan vondstmateriaal op uit de 15e en 16e eeuw, waaronder bijzondere drinkglazen en drie gave Baardmankruiken. Gezien de vroege datering zal het grote huis wel één van de eerste zijn geweest, die destijds werden gebouwd in de stadsuitbreiding Dijk-Voordam-Achterdam-Zijdam. Peter Bitter 24

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 23