Beschilderd balkenplafond in 't Paardshoofd (Dijk 2-4) Sinds 1991 is bovendien de archeologie binnen de afdeling gekomen. De gemeente heeft thans een eigen stadsarcheoloog en ook hier geldt, dat de wat jongere geschiedenis meer aandacht krijgt dan voorheen. In samenwerking met de Stichting Behoud Alkmaarse Bodemvondsten wordt veel onderzoek gedaan naar de sociale en economische ontwikke lingen in het 17de en 18de eeuwse Alkmaar. Maar monumentenzorg is niet alleen regelgeving en onderzoek, het mag ook leuk zijn. De afdeling organiseert elk jaar samen met tientallen vrijwilligers de Open Monumentendag. De afdeling telt momenteel zes deels in deeltijd werkende) medewer kers en hun ansicht en functie vindt u in de rubriek terug. P.Verhoeven In de 17de eeuw was het gebruikelijk om de balkenplafonds in de mooie kamers van de woningen der welgestelden te voorzien van beschilderin gen. Ook in andere panden, waar veel geld besteed kon worden aan de afwerking en inrichting, zoals in raadhuizen, waaggebouwen en voorna me logementen, bracht men dergelijke beschilderde balkenplafonds aan. Een eeuw later raakten de beschilderde balkenplafonds bij de gegoede burgerij geheel uit de mode. Daarvoor in de plaats kwam het stucpla- fond. Bij reeds bestaande panden die al een beschilderd balkenplafond hadden, werd het modernere stucplafond simpelweg onder het balken plafond aangelegd. Bij restauratiewerkzaamheden worden regelmatig beschilderde balkenplafonds of fragmenten daarvan teruggevonden. Een mooi voorbeeld wordt gevormd door het bekende voormalige logement 't Paardshoofd, gelegen aan Dijk 2-4 in de Alkmaarse binnen stad, waar tijdens verbouwingswerkzaamheden begin 1991 bleek dat een van de vertrekken op de verdieping, die uitziet op de Dijk, restanten bevatte van een balkenplafond, dat in de 17de eeuw van een beschilde ring voorzien was. Een geliefd type beschildering van balkenplafonds laat krullende ranken zien op de balken en krullende ranken, waartussen vogels, op de vakken tussen de balken. Dit type balkenplafondschildering werd in ons land regelmatig toegepast in het tweede kwart van de zeventiende eeuw. Een met name bekende schilder, die zich op dit terrein bewoog, was Anthom Hendricks. Van hem zijn enkele gesigneerde en gedateerde bal- 22

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 21