het zich nauwelijks voorstellen. Alkmaar was echter niet een op zichzelf staand geval, door heel Nederland waarde in die jaren het sanerings- spook rond. Oudheidkundige verenigingen en actiegroepen hebben uit eindelijk het tij gekeerd en ervoor gezorgd, dat de overheid zich bewust werd van de waarde van een historische binnenstad. De heer Reder heeft als ambtenaar monumentenzorg niet lang kunnen genieten van dit klimaat, hij droeg in 1971 zijn werk over aan mijn oud collega L.F.M. Landzaat en ging met pensioen. Hij had in zijn periode veel werk verzet en zijn schitterende tekeningen dwingen nog steeds grote bewondering af. Restauraties die onder zijn toezicht zijn uitgevoerd kenmerken zich door ambachtelijk vakmanschap en de neiging tot reconstructie. Het is bovendien ongetwijfeld aan de heer Reder te danken dat Alkmaar al in een vroeg stadium liet belang van archeologisch onderzoek ging inzien. In 1958 voerde hij, in de bouwput van de Hema, zijn eerste onderzoek uit. In het begin alleen en later in teamverband met de amateurarcheo- loog E.H.P. Cordfunke, trachtte hij middeleeuws Alkmaar in kaart te brengen. In de zeventiger- en tachtiger jaren, "De periode Landzaat", veranderde de rol van monumentenzorg definitief. De zorg voor het monument werd een integraal deel van de stadsvernieuwing en in samenhang met andere beleidsterreinen ter hand genomen. In 1976, een jaar na het monumentenjaar, wist Alkmaar de rijksoverheid te overtuigen van de kwaliteit van deze aanpak. De stad kwam, samen met veertien andere steden, in aanmerking voor extra financiële steun en de ambitieuze plannen konden worden uitgevoerd. Er is gesloopt, er zijn talloze panden gerestaureerd en gerenoveerd, er zijn bruggen en kademuren hersteld, storende bedrijven verplaatst, de woonomgeving is verbeterd en er is nieuwbouw ontwikkeld. Het zijn jaren geweest waarin de bouwproduktie voorop stond. Als onderdeel van het team, dat onder leiding van wethouder P. IJssels, de stadsvernieuwing uitvoerde had de gemeentelijke monumentenzorg de handen vol aan het ontwikkelen en begeleiden van restauratieplannen. Een ieder die zich de stad nog herinnert van voor 1976 zal beamen, dat er ongekende prestaties zijn geleverd. Toen Landzaat in 1990 afscheid nam, was er van verpaupering geen sprake meer. Vanaf 1972 had ik onder zijn bezielende leiding meegewerkt aan de tot standkoming van deze situatie en ik nam met veel genoegen het estafette stokje over. De decentralisatie van rijkstaken kondigde zich aan en er wachtte de gemeente stormachtige tijden. Monumentenzorg was, vanaf de inwerkingtreding van de monumentenwet in 1967, altijd een 20

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 19