Informatierubriek Voorwoord Inleiding Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar. Monumentenzorg en archeologie zitten in mijn portefeuille als wethou der en hebben mijn bijzondere aandacht. In het begin werd ik vooral gefascineerd door de geschiedenis van het oude Egypte. Later ontdek je dat archeologie je ook veel kan leren over je eigen land. Het is een bijzondere ervaring om aan de rand van een beerput te staan en te zien hoe de brokstukken uit het verleden met grote zorgvuldigheid worden verzameld. Historische belangstelling ontstaat naar mijn mening niet spontaan maar moet ontwikkeld worden. Ik juich het dan ook toe, dat de afdeling monumentenzorg en archeologie van de gemeente voortaan informatie over haar werkzaamheden gaat publiceren in de verenigingsperiodiek. De rubriek is niet alleen bedoeld 0111 de lezer op de hoogte te houden van allerlei monumentale ontwikkelingen, maar zal ook een voorlich tingselement bevatten. Zo zullen eigenaren van monumenten op de hoogte gehouden worden van subsidiemogelijkheden en is het de bedoeling een rubriek over onderhoud op te nemen. De afdeling heeft nog geen nauw omlijnd beeld van alle onderwerpen en is graag bereid op suggesties van lezers in te gaan. C.C. Posthuma- de Bruin wethouder van o.a. monumentenzorg en archeologie De gemeentelijke monumentenzorg kent in Alkmaar een lange traditie. De eerste ambtenaar monumentenzorg was de heer WJ. Reder. Hij trad in 1954 aan in een periode waarin de zorg voor monumenten nog niet vanzelfsprekend was. Er bestond nog geen monumentenwet en de bescherming van historisch belangrijke gebouwen was nauwelijks geïn tegreerd in andere stedelijke ontwikkelingen. In de ruimtelijke orde ningsplannen van de gemeente had de zorg voor de historische bebou wing weinig aandacht en de heer Reder streed ambtelijk een eenzame strijd. Grachtendempers en stadssaneerders hadden de wind in de zeilen en ontwikkelden in de zestiger jaren hun catastrofale basisplannen. Wie nu het Alkmaarse jaarboek 1968 opslaat en de diverse varianten bekijkt, kan 19

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 18