ketting van een bijbel, die hiervan ontluisterd werd (overlevering Cornelis Oudes uit het Payglop eerder genoemd). Een echte Alkmaarse ketting uit het midden van de 18e eeuw, die een schoonheid qua maak sel kan worden genoemd. Het vierde stuk Alkmaars zilver is een forse en zware tashaak, gegoten zilver in Louis Seize stijl van de zilversmid Hendrik Wentel, die als meesterteken voerde twee kapitale drukletters HW, maar dan als mono gram aaneen. Jaarletter U (1804) vast aan de Alkmaarse burcht. Hendrik Wentel, geboren in 1760, werd op 23 jarige leeftijd lid van het Alkmaarse Zilvergilde. Hij trouwde met Geertje de Boer, die op 21 december 1815 overleed. Zij ligt begraven in de Grote Kerk (Zuiderkruis 15). Hendrik overleed 21 februari 1817 en ligt begraven naast zijn vrouw. Als kasthouder (winkelier) staat hij ingeschreven d.d. 22 april 1812, welke winkel overging op zijn zoon Abraham. De voorstelling van deze kapitale tashaak laat Mercurius of Hermes met de hoorn des overvloeds zien. Hij is de god van handel en verkeer, dichtkunst en dieven en bode der Goden. Ook is hij de god van uitvin dingen en welsprekendheid, fijne manieren en schrander beleid in raad en daad. Ook is hij begeleider van de zielen naar de onderwereld. Toegerust met een gevederde hoed, vleugelschoenen en staf. Mercurius- of Hernressstaf: dit attribuut wordt omslingerd door twee ineen gestrengelde slangen met twee vleugels bovenaan: symbool van de geneeskunde. Ik moet wel haast aannemen, dat deze kostbare tashaak eens het 14

Oud Alkmaar | 1993 | | pagina 13