schop echter naar Haarlem. Hij kreeg voor zijn onderhoud onder meer de beschikking over de rijke abdij van Egmond en haar grondbezit. Dat was voor Egmond het begin van het einde. Voortaan had de bisschop van Haarlem alles te vertellen over de benoeming van de Alkmaarse pas toors en kapelaans. De eerste reformatoren - ook in Alkmaar - waren priesters, die als pas toor of kapelaan actief waren. Pas in tweede instantie kwamen de leken in actie. Wat hebben Dirk en Katrijn meegemaakt van de Alkmaarse pastoors en kapelaans? Vanaf omstreeks 1545 tot 1563 was de pastoors plaats van Alkmaar in handen van een Utrechtse kanunnik. Hij bleef echter in Utrecht wonen en verpachtte het pastoorsambt aan een plaats vervanger. Dat was vanaf omstreeks 1545 tot 1558 Laurens Zas. Dirk Reyersz moet hem goed hebben gekend; hij was immers kerkmeester. Pastoor Zas was in Alkmaar de eerste voorganger die de reformatie een warm hart toedroeg. Misschien heeft Dirk Reyersz meewarig zitten schudden over zijn preken. Dirk Reyersz was al overleden toen Cornelis Cooltuin in 1551, na de voltooiing van zijn theologiestudie, naar Alkmaar terugkeerde. Katrijn heeft Cooltuin wèl meegemaakt, zij het niet lang, want hij vertrok al spoedig naar Enkhuizen, waar hij pastoor was geworden. Cooltuin had het in Enkhuizen een aantal keren flink aan de stok met de inquisitie. Toen het hem te heet onder de voeten werd, vestigde hij zich weer in Alkmaar, hield af en toe een preek en werd na de dood van Zas warem pel tot pastoor van de Grote Kerk benoemd. Hij is slechts twee weken m functie geweest. Dat hoeft ons niet te verbazen, want hij weigerde de mis op te dragen. Volgens Cooltuin zelf waren de'papen en monniken' uit op zijn ondergang. Zij hadden zich bij de bisschop van Utrecht over hem beklaagd. Ook Katrijn zal verbolgen zijn geweest over de gang van zaken en als devote katholiek aanstoot hebben genomen aan Cooltuins optreden. De dienaren van de inquisitie kwamen in juni 1558 naar Alkmaar om Cooltuin gevangen te nemen. Wat een emoties voor de gemiddelde kerkganger die het natuurlijk allemaal niet zo precies had kunnen vol gen. Het zal ook een schok zijn geweest dat Cooltuin voordat de inqui sitie kon toeslaan naar het Duitse Emden is gevlucht. Nota bene niet al leen, maar met zijn aanstaande vrouw, Geertruid van Foreest. Ook dat nog! Na zijn vertrek had Alkmaar geen pastoor meer. Dit stadhouderlo ze tijdperk zou maar liefst 4 a 5 jaar duren. We mogen veronderstellen dat de vanzelfsprekendheid van het geloof van Katrijn, zo het in haar laatste levensjaar niet aan het wankelen is gebracht, toch een paar forse deuken zal hebben opgelopen. Natuurlijk hebben niet alle Alkmaarse gelovigen het hoofd zitten schudden over Cooltuin. Mede door zijn optreden was in Alkmaar een kleine gereformeerde gemeente ontstaan. Cooltuin had succes, niet al- 20

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 20