ide hij boe zen hoe ne- m. Een lati- Jie zijn aan- van Kolijns n Alkemade :onscriptum hreven "ex- grafie weten uur te kun- studie in de beginnen. /8 versche- eeland ende iven, aange- it verhaal is 0. Voor zo or het eerst 'en, getiteld Cimbren of ijkt niet uit- 1, zodat zijn ras zijn oeu- k was. Zeer met elkaar "ten, die aan an Van Ou- ;chten ende sest van dit d van West- arvoor deze n Westpha- aptreden? Is leekebroer, volgens Van ijn en graaf m hier heb- 'an Adriaen am hadden, de bekende .antoonde.7'" f, "timmer man en fabriek" (aannemer/architect) te Schoonhoven. Hij huwde op 9 februari 1637 met Catharina, dochter van Reinier Reiniersz van Breen- en. Cornelis wordt bij zijn huwelijk "jongman van Schoonhoven" ge noemd, doch van zijn vader Maerten werd de afstamming niet gevon den.77' De schoonmoeder van Adriaen Westfalen, Adriana Graven of de Graeff geheten, liet op 23 januari 1615 huwelijksvoorwaarden maken ter gelegenheid van haar ondertrouw met Reinier Coetenburg.™' Zij was een dochter van wijlen Jan Jacobsz de Graeff en werd o.m. vergezeld door haar neef Jacob de Graeff, oud-burgemeester van Amsterdam. Laatstgenoemde is dezelfde als Jacob Dircksz de Graeff, heer van Zuid- Polsbroek, zoon van Dirck Jansz de Graeff en kleinzoon van Jan Pietersz de Graeff.79' De vader van Adriana was een zoon van Jacob Jansz de Gra eff, die eveneens een zoon was van Jan Pietersz de Graeff.8"' Het begrip "neef" werd dus nogal ruim genomen. Van het geslacht de Graeff zijn enige takken rooms-katholiek gebleven en dus door Elias niet verder uitgewerkt. Een familierelatie met Maerten de Graeff heb ik niet kun nen aantonen.Ik vermeld deze gegevens dan ook volledigheidshalve. Toen Reinier de Graef op 18 april 1702 een brief schreef aan Van Al kemade betreffende de rijmkroniek van Klaas Kolijn, voegde hij er twee banden bij met "rare (zeldzame) antiquiteiten", bevattende: "Dat van de Goden in Duitschland handelt" zijnde een stuk van de Saksenspiegel; "De lofzangh Marie", geschreven 100 jaar na Christus; Een stuk van Salomons Hooglied, voor 600 jaar door Merula gevonden; De 19e psalm; De x geboden in het oud-Fries; Het Onze Vader in het oud-Gallisch; Onzer Vrouwen Mis. Het ligt m.i. voor de hand dat De Graef deze handschriften van een derde had verkregen en ze -zoals ook Kluit veronderstelt- bijvoegde om vertrouwen te wekken. Indien de beschrijving van deze handschriften juist was, zou Van Alkemade een collectie van onschatbare waarde in handen hebben gekregen. Uiteraard is de datering volstrekt onjuist en ik moest meteen aan Westfalen denken, die blijkens zijn geschriften niet op een paar eeuwen meer of minder keek. Tevens rijst het vermoeden dat De Graef geen groot historicus was. Westfalen, die grossierde in oude handschriften, zou dus zeer wel De Graef als tussenpersoon kunnen hebben gebruikt. Echter, dit kan niet kloppen, want toen De Graef in 1702 de rijmkroniek en de handschriften aan Van Alkemade deed toe komen, was Adriaen Westfalen al 7 jaar dood. Hij werd op 18 mei 1695 te Alkmaar begraven. Op dat tijdstip was Reinier de Graef 21 jaar oud en ingeschreven als student te Leiden. In 1698, hij was toen ca 24, was hij in het bezit van de rijmkroniek. Het lijkt mij niet aannemelijk dat een jongeman van voor in de twintig over de historische kennis en de 13

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 13