in het Dordtse archief niet zijn te vinden. Ook dit wijst erop dat Van Baaien de genealogie-Westfalen kant en klaar kreeg geleverd door Adriaen. Theoretisch is het niet helemaal uit te sluiten dat de oudst bekende Enkhuizer Westfalen inderdaad van een adellijke familie van die naam afstamde, doch de lijn liep dan zeker niet via Arnulphus. Ik houd het er vooralsnog dan ook op, dat de fantasierijke Adriaen de hand heeft weten te leggen op gegevens betreffende het adellijk geslacht Westfalen zu Fiir- stenberg en vervolgens zijn genealogie zelf heeft verzonnen, met over name van het adellijk wapen. Vermoedelijk heeft Fahne zich door dit gelijke wapen laten misleiden, zodat wij "hierher gehören" met een korrel zout moeten nemen. Fahne noemt ook nog een tweede, niet- adellijke familie Westphalen, die zich voornamelijk te Lübeck ophield en afstamde van Konrad Westphalen, die c.1465 van Hemeide (Westfa len) naar Lübeck trok. Ook vermeldt hij een aantal losse Westphalens, dus keus genoeg. Hoe hoogadellijk dit familiewapen ook was, voor Frederick was het kennelijk niet goed genoeg. Althans, zijn zoon Adriaen verhaalt dat zijn vader "door het aenporren en offreren van den cancelier des keizers selfs, daer hy seer familiaren bekent mede was," zich tot ridder liet slaan "ende soo by syn voorouders wapen de enckelde arent confitmeert," waarbij dan nog gevoegd werden "de Jerusalemse cruysen, veren en Nazaretse gele star." De werkelijkheid is enigszins anders. Ridder Frederick, die volgens zijn eigen aantekeningen op 23 oktober 1582 te Enkhuizen werd geboren, blijkt daar inderdaad op 1 november van dat jaar te zijn gedoopt. 18) Doch niet als Westfalen, maar als Vreeck, zoon van Adriaen Vreecksz. Zijn moeder heette niet Catharina Rijcholt of Rijcx ("alias van Riedt- wijck"), maar Trijn Remmen. Uit de verbintenis van Adriaen x Trijn werdbehalve een dochter Remmerig nog een zoon Isbrant geboren (gedoopt 11 december 1584), die vermoedelijk jong is overleden. Ook de doopgetuigen (Dieuw Jans en Saar Syverts) doen geen adellijke omgeving vermoeden. De naam Westfalen of Westfaling is m.i. een bijnaam, die werd gebruikt (maar lang niet altijd!) om leden van de familie te onderscheiden van andere Adriaen Frederickszonen en Frederick Adriaenszonen die te Enkhuizen woonden. Of de familie ook uit Westfalen kwam, heb ik niet kunnen vaststellen. De echte stamreeks begint met Adriaen Jansz., die ik alleen onder patro- niem aantrof. Of hij jurist was en raadsheer in het Hof van Holland, en

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 8