Hooghe Huys te Alkmaar heeft bewoond? Een feit is, dat van de naam Westphalen of Westphaling een drietal malen het "West" is weggelaten en de naam geschreven is als Phaling, Valingh en Falinck.13 Doch indien Adriaen deze akten al heeft gekend, wat bewijst dit dan? Maar "bewijzen" waren wel het minste waarom hij gaf, zoals ondermeer blijkt uit de genealogie Westfalen, die zowel door S.van Leeuwen in zijn Batavia Illustrata l4) als door M.van Baaien in zijn Beschrijvinge van Dordrecht 151 is gepubliceerd. De tekst is zonder twijfel geleverd door Adriaen Westfalen, want zijn brokkelige, verwarde stijl herkent men ogenblikkelijk. En hij is aan zijn genealogie blijven schaven, want in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel werd een handschrift aangetroffen, dat de gedrukte genealogie op vele plaatsen aanvult, met bijvoeging van tal van afschriften van al dan niet bestaande akten."' De stamreeks van de Nederlandse tak begint met Arnulphus Westpha ling, ridder, heer van Welbeeke etc., die in 1312 overleed. Deze zou in de slag bij Woeringen (1288) hebben meegevochten als krijgsoverste van de bisschop van Keulen en zou een zoon zijn geweest van Everardus Westphalen en Maria van Galen. Uit haar geslacht zou de bekende bis schop Bernard van Galen (Bommen Berend) zijn gesproten. Met Jan, de zoon van Arnulphus, kastelein van Geertruidenberg, beginnen de heren van Almstein, die aan tal van adelijke geslachten geparenteerd zouden zijn geweest. De genealogie verwijst naar een aantal schrijvers, o.a. Win- sernius en Van Boxhorn, maar bij de aldaar aangetroffen Botnia's, Het- tinga's en Wynia's blijkt niets van verwantschap met de Westfalens. Ook van de acht kwartieren, waarmee hij zijn vaders graftombe het opsieren, te weten Westfalen, Banjaert, Van Adelen, Wiltschut, Rijcholt, van Wij- denes, Albout en Pilgrom, klopt niet veel. Kortom, de genealogie is je reinste fantasie en Almstein, waarvan zijn vader nog "heer" zou zijn geweest, is volgens Van der Aa een der dorpen, die bij de St.Elisabeths- vloed van 1421 verloren gingen. Het wapen, dat zowel bij Van Leeuwen als Van Baaien wordt aangetrof fen, namelijk een zilveren veld met rode dwarsbalk.met daarboven een zwarte barensteel, is hetzelfde als dat van het riddermatig geslacht Westphalen.'71 Fahne geeft een aantal regesten uit de jaren 1229-1600, alsmede 18 kwartierstaten. Op bl.194 schrijft hij:" Hierher gehören auch die Westpalinc (Westphalen) in Dordrecht, welche ebenfalls in Silber einen roten Balken und im Schildeshaupte ein schwarzer Turnierkragen (die Hollander sagen Barensteel) flihren." Daarna volgt de genealogie als bij Van Baaien. Merkwaardig is echter, dat de Westfalens die Van Baaien noemt en die tot het patriciaat van Dordrecht zouden hebben behoord, 7

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 7