Adriaen Westfalen en Simon Eikelenberg In mijn artikel betreffende de Alknraarse geschiedschrijvers heb ik enige regels gewijd aan Adriaen Westfalen." Sedertdien is hij mij blijven bezighouden, want hoe meer men over hem te weten komt, des te gro ter wordt het aantal vragen. Met name zijn relatie tot de stadshistoricus Simon Eikelenberg, die hij ongetwijfeld heeft gekend, is duister. Ik hoop dan ook dat door dit artikel -dat niet meer pretendeert te zijn dan een verkenning- aanvullende gegevens zullen loskomen. Adriaen Westfalen is enige aandacht ten volle waard; niet zo zeer van wege de belangrijkheid van zijn oeuvre, maar omdat hij in contact stond met de grote vaderlandse geschiedschrijvers van zijn tijd. Bovendien is hij in het bezit geweest van een vijftiental oude handschriften en kronie ken, waaronder enige zeer belangrijke, zoals de Chronicon Egmunda- num, de Chronicon Hollandiae van Willem Procurator, de Rijmkroniek van Melis Stoke, de kroniek van de Clerc uyt de lage landen bij de zee, het Oude Goutsche Chronykje, de kroniek van Prancatius van Castri- com, de kroniek van Johannes de Beka en een exemplaar van de kroniek van Worp.2' De meeste geschriften zou hij van Scriverius hebben gekocht, die ze weer had van Douza. Zelfheeft Westfalen vele aanteke ningen gemaakt en enige genealogische en geschiedkundige verhande lingen geschreven, maar tot publicatie is het nimmer gekomen. Eikelen berg verhaalt dat hij een boek bij een drukker te Haarlem wilde uitge ven, doch dat deze na enige vellen druks het werk staakte omdat hij het verhaal te wijdlopig, te verward en te roomsgezind vond." Gezien de historische aantekeningen van Westfalen, die vol fantasterijen staan en gespeend zijn van elke historische kritiek, heeft de drukker vermoede lijk verstandig gehandeld. Mogelijk is het manuscript bewaard gebleven. In 1863 werd de bibliotheek van wijlen mr.J.A. Kluppel verkocht. Hierin bevond zich een folioregister, zijnde een door A. Westphalen samengestelde kroniek uit verschillende schrijvers, beginnende aldus: "In den naem des Vaders, des Soons en des Heyl. Geest. Amen, beginne ick Adriaen Westphalen de historye of jaergetijde van Hollant en West- frieslant met de aenhoorige provintie en genealogien derselver, noit so begonnen, veel min voleyndicht en speciael van Julius Caesars tijden aff A° 46 voor Christi geboorte tot nu toe, alles cort, klaer en waer, sonder eensijdichheit uyt seer veele beste van de oudste M.Scripta, soo parche- rnent als papier, die weinich tebecomen zijn enz. getrocken."'1' Deze aanhef geeft een indruk van de schrijfstijl van Westfalen, die hij zijn leven lang trouw zou blijven. De kroniek werd gekocht door

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 4